Bugünkü
Takvim

Yıldırım ve Cihangiri'den ortak açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım ve Cihangiri'nin açıklamalarında öne çıkan en önemli konu "İki ülke arasında yapılan yerli para ile ticaret anlaşması" oldu.

  • Güncel
  • 19.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.10.2017 14:31
ABONE OL
Yıldırım ve Cihangiri'den ortak açıklama

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, "Uluslararası konularda İran ve Türkiye iyi işbirlikleri yapmıştır. İkili ilişkiler konusunda önemli anlaşmalarımız ve hem fikir olduğumuz konular vardı" dedi.

Cihangiri konuşmasında şunları kaydetti:

İRAN VE TÜRKİYE ARASINDA YERLİ PARA ANLAŞMASI
İki ülkenin yerli paralarını kullanacak olması iş adamları için çok önemli bir gelişme. Turizm konusuyla ilgili olarak da önemli kararlar alındı. Hem kültürel hem turizm paketlerini genişletmeliyiz. Enerji alanında ise aynı boru hattından doğalgaz ihracatımızı ve ham petrol ihracatımızı artırabiliriz. Bir sonraki müzakerelerde bu konuda ciddi adımlar atılacaktır. İnşallah biz hızlı bir şekilde belirlediğimiz 30 milyarlık ticaret hacmini yakalamış olacağız.

ARAMIZDAKİ EN ÖNEMLİ ANLAŞMA: ULUSAL PARALARLA TİCARET
Başbakan Binali Yıldırım, ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Ulusal paralarla ticaret yapılması aramızdaki en önemli anlaşma, iki ülkenin merkez bankası bu konuda mutabakata vardı. Böylece İran ve Türkiye arasında ulusal para ile ticaret teşvik edilmiş olacak. Bu da ticaret hacmimizin artmasını sağlayacak" şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Irak'ın kuzeyindeki gelişmelerle ilgili "Bölgenin geleceğiyle ilgili hassasiyetimiz, İran'ın da Türkiye'nin de aynıdır ve bu konuda işbirliğimiz kapsamlı şekilde devam edecektir" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE VE İRAN ARASINDA İKİ ÖNEMLİ ANLAŞMA
Türkiye ile İran arasında bilim ve teknoloji ile çevre alanlarını kapsayan mutabakat zaptı imzalandı.

Başbakan Binali Yıldırım ile İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Çankaya Köşkü'nde düzenledikleri ortak basın toplantısı öncesi, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine katıldı.

Törende, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı Uluslararası Bilimsel İşbirliği Merkezi (CISC-MSRT) Arasında Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin Gök ile İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı İbrahim Rahimpur tarafından imza altına alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahimpur, Türkiye Cumhuriyeti ile İran İslam Cumhuriyeti Arasında Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nın Uygulanmasına Yönelik İki Yıllık Eylem Planı'na imza attı.

BAŞBAKAN YILDIRIM VE CİHANGİRİ BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜ
Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile baş başa görüştü.

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü.

Başbakan Yıldırım ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, ikili görüşme öncesinde makam odasının balkonuna çıkarak bir süre sohbet etti.

Cihangiri'ye Ankara'yı tanıtan Yıldırım, Çankaya Köşkü yerleşkesindeki birimleri anlattı. Yıldırım, Atatürk Müze Köşkü'nü işaret ederek konuğuna bilgi verdi.

Yıldırım ve Cihangiri'nin baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.