Bugünkü
Takvim

Tarih okumadım

Türk tarih profesörü , milyonları şaşırttı. Katıldığı bir konferansta, “Tarih ders kitaplarından hiçbirini okumadım” diye konuştu

ABONE OL
Tarih okumadım
Eleştirileriyle nam salan tarih profesörü İlber Ortaylı, yine gündemi salladı. Kayseri Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştuğu konferansta çığır açan açıklamalar yaptı. Tarihin yalnızca okuyarak öğrenilebilecek bir pratik olmadığını anlattı. '

FEVKALADE MANASIZ'
Türkiye'de okutulan kitapların, kuru üslubu ile öğrencileri tarih biliminden uzak tuttuğunu belirten Ortaylı, "Türkiye'deki ders kitaplarının üslubu fevkalade kuru, fevkalade manasız, insanı okumaktan uzak tutuyor. Ben hiç okumadım tarih ders kitaplarını. Ben lisedeyken bile lise ders kitaplarının hiçbirini okumadım, en fazla göz attım. Çok tatsızdır; üstelik bazılarında maalesef artık gramer yanlışları da vardır. Bu yanlışları da üniversiteden bazı arkadaşlarımızın yazdığı kitaplarda görürsünüz" dedi.

'ARAPÇA ÖĞRETELİM' ​
Osmanlıca ya da Arap harfleri öğreniminin ülke sorunu haline getirilmesini de eleştiren Ortaylı, "Arap harflerini öğrenmek bu memlekette mesele haline getirildi. Osmanlıcayı bütün okullara koyalım, koy imam hatiplerin hepsine Arapça koy, millet Arapça öğrenmiyor, kusura bakma. Öğreniyor diyen yalan söyler. Öyle kolay değil o iş. Harf devrimi lazım bir şeydir. Çünkü Türkçe Arap harfleriyle yazılmaz. Bu çok açık. Harfle milliyetçilik olmaz" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.