Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 12.10.2017 00:00
  • Son Güncelleme: 12.10.2017 08:52

'nin karın ağrısı anlaşıldı!

- arasında yaşanan gerilimde ABD'nin vize krizini yaratmasının nedeni belli oldu. 'nun Ankara'ya yaptığı ziyaret ve Türk temsilcilerinin İran seyahatlerinden rahatsız olan ABD, mesajı Doğan Medyası üzerinden verdi.

ABD'nin karın ağrısı anlaşıldı!

Hürriyet'in Washington temsilcisi görevini yürüten ve ABD derin devleti ile içli dışlı olan Cansu Çamlıbel, -ABD arasında yaşanan vize krizinin ABD açısından nedenlerini ve önemini yazdı. Çamlıbel; ABD derin devletinin, ABD ile ilişkileri kopuk olan ülkelerle Türkiye arasında yaşanan yakınlaşmadan rahatsızlık duyduğunu belirtirken vize krizinin patlamasında en kritik noktalardan birinin bu olduğunu açıkladı.

İşte Çamlıbel'in o yazısı

Trump yönetimi Türkiye'deki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alma kararını doğrudan yerel personeline yönelik tutuklama ve gözaltı vakalarının bir trende dönüştüğü kaygısıyla aldı. Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik ekibinin telkin ettiği bu karara onay vermesinin arkasında kendisinin telefonla konuşmayı bile reddettiği Venezuela Cumhurbaşkanı 'nun Ankara'da ağırlanması ve Türkiye'den İran'a yapılan üst düzey ziyaretlerden duyduğu rahatsızlığın yattığı konuşuluyor. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Pazar günü krizin patlak verdiği ilk saatlerde kendisiyle görüşmek için mesaj yollayan Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nu aramak için 3 gün bekledi.

NEW YORK BULUŞMASINDAN SONRAKİ GELİŞMELER RADARINDA
Üç hafta önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile New York'taki görüşmesinde 'şu anda hiç olmadığımız kadar yakınız' ifadesini kullanan ABD Başkanı Donald Trump'ın bu görüşmeden sonra Ankara'nın kendisinin net tavır aldığı Venezuela ve İran'la yakın ilişki içinde olmasından rahatsız olduğu belirtiliyor. Dahası Trump'ın Türk hükümetinden isimlerin 15 Temmuz darbe girişimine ABD'nin destek verdiği yönündeki imalarının sürmesinden de hoşnut olmadığı sızan kulis bilgileri arasında.

BEYAZ SARAY'DAKİ YEMEĞİN BİR NUMARALI GÜNDEMİ TÜRKİYE'YDİ
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in salı günü vize kararının Beyaz Saray ve Dışişleri'nin koordinasyonunda alındığını açıkladığı saatlerde Başkan Trump Dışişleri Bakanı Tillerson ve Savunma Bakanı James Mattis ile çalışma yemeğini yeni tamamlamıştı. Nauert, Beyaz Saray'daki yemeğin gündemini 'Türkiye, İran, Kuzey Kore' olarak sıraladı. Washington'ın Ankara'daki Büyükelçi John Bass'e güçlü ifadelerle sahip çıkan açıklamasının Beyaz Saray'da Ankara ile son durumun değerlendirildiği toplantının arkasına gelmesi tesadüf değildi.

ULUSAL GÜVENLİK EKİBİ KARARDA KRİTİK ROL OYNADI
İstanbul Başkonsolosluğu'nda ABD Adalet Bakanlığı'nın narkotik birimi Drug Enforcement Agency (DEA) için çalışan Metin Topuz'un tutuklanması karşısında verilecek tepki Beyaz Saray bünyesindeki Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) ve Dışişleri koordinasyonunda hazırlandı. Dışişleri'ne vize hizmetlerinin durdurulması için yeşil ışık yakılmasında Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ile Yardımcısı Fiona Hill kritik rol oynadı. Bu iki isim 21 Eylül'de New York'taki Trump-Erdoğan görüşmesine de katılmışlardı.

TOPUZ SON OLMAYABİLİR KAYGISI AĞIR BASTI
Kararı hızlandıran faktörlerden biri de yine İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli olan N.M.C.'nin İstanbul Başsavcılığı tarafından FETÖ davasında ifadeye çağrılmış olmasıydı. Yani ABD Türk kamuoyu öğrenmeden önce N.M.C.'ye gelen celpten haberdardı. Topuz'un tutuklanmasının son olmayabileceği, tutuklama dalgasının gerisinin gelebileceği kaygısı ağır bastı.

ABD'NİN BEKLENTİSİ HUKUK İŞLETİLSİN SERBEST KALSINLAR TÜRK TARAFI: ÖNKOŞUL KABUL ETMEYİZ
ABD yönetiminin temel beklentisi personeline yönelik hukuki süreçlerin şeffaf olarak işletilmesi ve en nihayetinde serbest bırakılmaları. Amerikalı yetkililer Topuz'un serbest bırakılmasını vize hizmetlerinin yeniden başlaması için bir önkoşul olarak telaffuz etmekten de kaçınsa da Ankara'dan en azından güveni yeniden tesis edecek adım bekliyor. Nauert 'Tutuklu personelimizi avukatlarıyla görüştürmek iyi bir başlangıç olabilir' dedi.

Türk tarafı ise vize meselesiyle Türk mahkemelerin aldığı tutuklama kararları arasında bir bağ kurulmasını reddediyor. Türk yetkililer 'Bizim için iki konu tamamen ayrı. Hukuki süreçlerle ilgili bir dayatma olamaz. Böyle bir önkoşul kabul etmeyiz' diyor.

GEÇ GELEN O TELEFON
İki ülke diplomatları arasında krizi aşmaya yönelik temaslar ilk andan beri sürüyor ancak 'hükümetten hükümete' temas ancak üç gün sonra gerçekleşebildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Pazar günü daha krizin ilk saatlerinde ABD'li mevkidaşı Tillerson'a telefonda görüşme talebini iletmişti. Ancak Tillerson Çavuşoğlu'nu aramak için üç gün bekledi. Tillerson'ın görüşmeyi geciktirmesinin arkasında Büyükelçi John Bass'in Türkiye'de hedef haline getirilmesinden duyduğu rahatsızlığın yattığı konuşuluyordu. Daha da önemlisi ABD tarafı siyasetçiler arasında görüşme gerçekleşmeden önce Türkiye'de tutuklu personeline ilişkin net tavrını kamuoyunda kayda geçirmeyi tercih etti.

O TELEFONLA İLGİLİ AÇIKLAMA
ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert Amerikan ve Türk Dışişleri Bakanları Rex Tillerson ile Mevlüt Çavuşoğlu arasında Çarşamba günü gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada Washington'ın Türk mahkemelerince tutuklanan ABD konsolosluklarında görevli Metin Topuz ve Hamza Uluçay'a yöneltilen suçlamalar konusunda Ankara'dan delil beklediği vurgulandı.

SÖZCÜ NAUERT'İN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:
'Bakan Tillerson Türkiye'deki misyonlarımızda çalışan Türk vatandaşlarının ile bir grup Amerikan vatandaşının alıkonulmasından duyduğu derin kaygıyı iletti. Türk hükümetinin bu kişilere yönelik suçlamalarının şeffaf olmasının önemine ve hükümetin bu suçlamaların arkasındaki delilleri sunması gereğine vurgu yaptı. İki bakan ABD'nin tutuklamalarla ilgili kaygılarının giderilmesi için yakın temas içinde olması hususunda mutabık kaldı'.

BASS'İN YERİNE ATAMA KONUŞULMUYOR BİLE
ABD yönetiminin hafta sonunda Türkiye'ye veda edecek olan John Bass'in yerine yeni bir büyükelçi gönderme aşamasına ne zaman geleceği ise ayrı bir muamma. Bass'in Afganistan'a tayin edildiğinin açıklandığı temmuz ayında Ankara'ya gönderilecek büyükelçi için kariyer diplomatı Daniel B. Smith'in ismi bir süre dolanıp gündemden düşmüştü. Trump yönetimi vize krizi patlak vermeden hemen önce kariyer diplomatı yerine siyasi bir atama yapma noktasına gelmişti. Ancak vize krizinin Türkiye'ye yeni büyükelçi atamasını geciktirmesi muhtemel. Bugün bir isim belirlense bile yeni elçinin kongre tarafından onaylanıp gönderilmesi en az 2-3 aylık bir süreç ki Washington'da bugün kimse bunu konuşmuyor bile.

kalan karakter 1000

ali gür ali gür

delikteki sıçanı burnundan yakalamışız. kolay kolay bırakırmıyız. abd konsolosluğunda işin başı. sıkın sıçanın burnunu çırpınsın dursun. canı çıkana kadar. acımayın. 15 temuz karargahı abd konsolosluğu. abd sıkıştı içerde saklı terörist yargıya hesap verince tüm gerçekler gün ışığına çıkacak. abd nasıl hesap verecek. yüzleri yokki önlerine bakar durularr. yüzlerine işesen yağmur yağıyo derler.türkiyem bağımsızlığa doğru adım adım gidiyor. hainler temizlendikçe. r.t.e. dan desteğimiziesirgemeyelim. bizlerbi mhp li olarak tümden destekçiyiz. allah yar ve yardımcısı olsun başkanımızın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2017 12:21
FatihSultan FatihSultan

Ulan şerefsiz pislik amerika korsan teröristler ortadoğuda pyd, pkk, dhkpiç ve deaşe yardım yataklık yapıp Müslümanları katlederken bir şey yok Türkiye'ye mi canın sıkıldı, o namussuz aşağılık yaratık fetö teröristleriyle devlet olunmaz amerika korsan terörist şehridir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2017 11:23
EGEMEN EGEMEN

ERDOĞAN BİR MIKNATIS GİBİ HEP ODAKTA..ABD DEN TUT LATİNLERE BALKANLARA ORTADOĞUYA AVRUPAYA AFRİKAYA..KİMİ RAHATSIZ KİMİ MUTLU..AMA MUTLAKA ERDOĞAN KONUŞULUYOR..NASIL BAŞEDEBİLİRİZ YADA NASIL YAKIN OLABİLİRİZ.. KİMSE EMİNİMKİ "İSTEDİĞİMİZİ NE ZAMAN NASIL YAPTIRIRIZ"I KONUŞAMIYOR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2017 10:51
okuyucu okuyucu

abd ypg'yi silahla donatirken bizden abd'nin kara listeye koydugu ulkelerle iliskimizi istememesi anlasilir gibi degil. turkiye giderek kendi cikari dogrultusunda dis politika yapan ulke konumunda. bir de bunu anlayacak muhalif kafalar olsa...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2017 10:48
ayhnkrblt ayhnkrblt

Gerçeklerden kaçamazsın Amerika. Bu ülkede kurduğun bütün temsilciliklerinde ne kadar ajanın varsa hepsi deşifre olacak inşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2017 10:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.