;

- ittifak flörtü

2019 Genel Seçimi yaklaştıkça - ittifak çalışmaları da hız kazanıyor. Terör örgütü 'yı da arkasına alan bu kirli ittifak için; iki cepheden de yeni açıklamalar geldi.

CHP-HDP ittifak flörtü

Uzun zamandır gündemde olan - ittifakı için dün iki taraftan da art arda açıklamalar geldi. CHP'nin Çanakkale'de düzenlediği "Adalet Kurultayı" kapsamında yapılan "İnsan Hakları Çalıştayı" raporu tamamlandı. CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan'ın hazırladığı raporda, katılımcıların 12 önerisine yer verildi. Raporda, "Kürt meselesinin çözümü için cesur adımlar atılmalı. Barış yüksek sesle, ısrarla talep edilmeli. Kürt fobisinden kurtulmalı, HDP ile güçlü bir ittifak kurmalı. Sivil itaatsizlik eylemlerinin sayısı ve çeşidini artırmalı" denildi.

Raporun ardından "CHP-HDP ittifakı" yönündeki haberlere ise CHP Genel Başkanı 'ndan "Niye ittifak yapalım, biz CHP'yiz. Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor muyuz? Evet, istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz" yanıtı gelmişti.

'BİR ARAYA GELMEMİZ LAZIM'
Rûdaw'a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Erdal Aksünger, şunları söyledi: "AK Parti'ye karşı her platform ve taraf bence bir araya gelmeli. Hiçbir şekilde aksini düşünmüyorum. Demokrasi ve barışın canlanması için gerek HDP, gerekse diğer taraflar, kim olursa olsun aynı platformda bir araya gelmemiz lazım." dedi. HDP Sözcüsü Osman Baydemir ise, konuya dair şunları kaydetti: "Olması gereken ilk iş, Türkiye'deki bütün demokrasi güçlerinin ortak ilkelerde, ortak paydalarda, öncelikle seçime dair fırsat eşitliğinin ve seçim güvenliğinin, fikir hürriyetinin, OHAL dışında, olağan bir rejimin içerisine Türkiye'yi bir kez daha geri göndermenin çabasında ortaklaşmaları gerekiyor. Bu ortaklaşma olmadığı müddetçe bu ülke bu siyasi iktidar tarafından maalesef daha çok acıya muzdarip bırakılacaktır. HDP bu konuda çok açık ve nettir. Eşitlik, özgürlük, adalet, çatışmasızlık vazgeçilmezimizdir. Bütün bu ilkeler ışığında kim elini uzatırsa HDP adalet, eşitlik, barış çabasının yanında olacaktır."

DEMİRTAŞ: GEÇ KALMAYALIM
HDP'nin tutuklu Eş Başkanı dün Cumhuriyet gazetesine yazdığı yazıda da ittifak sinyalleri verdi. "Türkiye'de yeni bir rejimin inşa edilmeye çalışıldığını gören ve bundan tedirgin olan, kaygı duyanların somut adımlar atması için çok geç kalmaması gerekiyor" uyarısında bulunan Demirtaş, "Toplumsal muhalefeti aktif bir siyaset öznesi haline getirmek için koşullar çok uygun. Toplumun her kesimi temel demokrasi ilkelerinde yan yana gelmeye hazırken ve bunu meydanlarda bizzat yaparken, siyasi temsil noktasındaki aktörlerin bu konuda gereksiz kaygılarını anlamakta zorlanıyorum doğrusu" ifadelerini kullandı.

PKK: ACİLEN ORTAK PLATFORM KURMALI
Terör örgütü 'nın lider kadrolarından, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, AK Parti'ye karşı CHP ve HDP'nin acilen bir cephe kurması gerektiğini söyledi.

PKK'ya yakınlığı ile bilinen ANF'ye konuşan terörist Karasu, "Türkiye tarihinde bu kadar geniş cephe ilk defa ortaya çıkmış. Ama bu cephe bir resmi cephe değil, bir biçime kavuşmamış, bir örgüte ve platforma kavuşmamış, bir ortak harekete ve ortak kurumlaşmaya kavuşmamış. Bu durum karşısında bir sorumsuzluktur ve tehlikeyi ifade etmektedir" ifadelerini kullandı.

  • 13 Eylül 2017, Çarşamba 09:55

kalan karakter 1000

hizipsavar hizipsavar

bunlara oy verende haindir. milletini devletini satmıştır. bizde bu değrleri satmanın neyi satmaya eş olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 13.09.2017 14:33
VATAN VATAN

DEVLET BU VATAN HAYİNLERİNE GEREKENİ EN AĞIR ŞEKİLDE YAPMASI LAZIM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 13.09.2017 12:41
FatihSultan FatihSultan

Bu ikili pislik chpkklı kılıçtaroğlu ve hdpkklı salo teröristlere pabuç bırakmayın eğer gerçek Türk iseniz tek Hükmete oyunuzu verin bu ikipisli pkk ve dhpkc li teröristler ülkemizde defolup gitsinler, Türk Milletimin bunu yapacağına inanıyorum şimdi zaman siyaset zamanı değil Vatanımızı bölen bu şerefsizlere oy vermeyin ve oyunuzu sakın bölmeyiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 13.09.2017 10:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.