Bugünkü
Takvim

'cülerden 'ta "çöpçatanlık" ı

İzmir'de 'nün darbe girişimine ilişkin, örgüt elebaşı 'in bir numaralı sanık olduğu 270 sanıklı davanın dosyasına giren bilirkişi raporunda, örgütün kriptolu haberleşme programı "" ile ilgili önemli bilgilere ve bazı içeriklerine yer verildi

  • Güncel
  • 27.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.03.2017 13:27
ABONE OL
FETÖ'cülerden ByLock'ta çöpçatanlık mesajı

İzmir'de 'nün () darbe girişimine ilişkin, örgüt elebaşı 'in bir numaralı sanık olduğu 270 sanıklı davanın dosyasına giren bilirkişi raporunda, örgütün kriptolu haberleşme programı "" ile ilgili önemli bilgilere ve bazı içeriklerine yer verildi. Paylaşımlar arasında örgüt mensuplarının "çöpçatanlık" ve "himmet" mesajı da bulunuyor.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dosyasına giren bilirkişi raporunda, kriptolu anlık mesajlaşma, kriptolu sesli görüşme, grup mesajlaşmaları, dosya paylaşımı, e-posta iletimi ve arkadaş ekleme özellikleri bulunan "ByLock"un diğer yaygın uygulamalarındaki gibi telefon rehberindeki kişilerin otomatik eklenme özelliğinin bulunmadığı belirtildi.

Bir örgüt üyesi programı cep telefonuna indirdiğinde rehberindeki diğer örgüt mensuplarının "ByLock"u kullanıp kullanmadığını göremediğinin ve FETÖ üyeleriyle iletişime geçemediğinin altı çizilen raporda, şu tespitlere yer verildi:

"Anlık mesajlaşma uygulamalarının çoğu, olabildiğince çok kullanıcı tarafından kullanılmasını sağlamayı ve programın marka değerini, kazancını artırmayı hedeflemektedir. 'ByLock'ta ise daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve ticari bir değer haline gelmek yerine 'anonimlik' temelinde belirli bir kullanıcı sayısını aşmamak istendiği anlaşılmaktadır. Anlık mesajlaşma uygulamalarında kişiler, sosyal çevresiyle günlük ve çoğunlukla rutine dair iletişime geçmektedir. 'ByLock'taki iletişim ağı ve içerikleri incelendiği ise örgütsel amaç ve temalı bir kullanım görülmektedir."

Bilirkişi raporunda, ByLock'ta elde edilen 17 milyonu aşkın mesaj içeriğinin tamamının kriptolu olarak veri tabanında saklandığına, bu mesajların büyük çözümlendiğine ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğine işaret edildi.

ByLock raporunda, çözümlenen bazı mesaj içerikleri de örnek olarak sunuldu. Çözümlenen içerikler arasında, örgüt mensuplarının "çöpçatanlık" ve "himmet" mesajı da bulunuyor.

Örgütün kriptolu haberleşme programı "ByLock" üzerinden 26 Ocak 2016'da gönderilen bir mesajın içeriği şöyle:

- "Abi yaşıyor musun? Durumun nedir? Yapabileceğim bir şey var mı?.. Ya boşanan bir arkadaşıma uygun bir aday çıkar mı? Hizmetten akrabai taallukat da (akraba çevresi) olabilir. Bu arkadaşım Brüksel'de yaşıyor. Eskiden ser rehberdi, proje işlerine bakıyordu, hizmet 'firmanı kur oradan bize faydalı ol' dedi. Şimdi iyi bir iş adamı, Brüksel ve Antalya'da 2 oteli var. Yıllık 100 bin avroya yakın himmet veriyor. 1974'lü, sapsarı, 178 boy, 80 kilogram... Eski eşinden kaynanadan dolayı boşandı. İki çocuğu var, annede kalacak gibi. Boşanmış ama hizmeti bilen bir bayan da olabilir."

FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı "ByLock"un, örgüt yöneticilerinin talimatlarının örgüt mensuplarına iletilmesinin yanı sıra örgüt içi evliliklerde de kullanıldığı ortaya çıkmıştı. FETÖ ile bağlantılı derneklerde bekarlara yönelik çeşitli toplantılar düzenlendiği, bu toplantılara katılanların örgüt üyesi kişilerle evlendirilmeye çalışıldığı, bekarların "albümden eş" seçtikleri gibi konular, itirafçı ve tanık beyanlarına da yansımıştı.

kalan karakter 1000

Mem Mem

Şu surata bakarmısınız. Bizim dedelerimizin yüzünden nur akar. 100 yaşında olsalar bile yine pamuk yüzlüdürler. Bunun suratından hin ve hainlik akıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2017 17:33
nejmi nejmi

bu öküzün görüldüğü yerde yok edilmesi çok önemlidir.bu öküze inan öküzler hala gerçeği göremiyorsanız geberin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2017 16:55
Beykozlu Yşl Beykozlu Yşl

yaradanım bunlara akıl fikir versin insanlarımızı demek ki böyle kandırıyorlardı Allah ıslah etsin tam bir üst akıl işi

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 27.03.2017 14:53
AtillaS AtillaS

ne kadar insaflısınız :) Çöpçatan, ne kadar masum... Bizim sokakta buna başka bir şey denir, hadi neyse...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.03.2017 14:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.