Bugünkü
Takvim

Ahlaklı aranıyor

Siber saldırıların artmasıyla birlikte ülkeler ve uluslararası şirketler tedbir almaya başladı. Türkiye de bu konuda kolları sıvadı. İyi yalan söyleme niteliği aranan ‘Ahlaklı ’lara 10 bin lira maaş verileceği açıklandı.

ABONE OL
Ahlaklı hacker aranıyor
Teknolojinin hızlı yükselişiyle birlikte savaş dijital alana kaydı. Ülkeler, birbirlerine siber yöntemlerle saldırmaya başladı! Bu durum, özellikle her ülkenin kendi siber güvenliğini kurması için çalışmalarını hızlandırmasını sağladı. Şirketlerin kendi sistemlerine sızması ve güvenliklerini test etmesi amacıyla anlaştıkları "Ahlaklı "ların İngiltere'de 158 bin liradan, şirket çalışanlarını oyuna getirme görevi verilen, iyi yalan söyleme niteliği aranan sosyal mühendislerin 113 bin liradan işe başladığı saptandı. Türkiye de sıklaşan siber saldırıları engellemek için kolları sıvadı. Ülkemizde zamanla yaygınlaşması beklenen bu iki pozisyon için 10 bin lira maaş ödenmesi kararlaştırıldı. Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, konuyla ilgili şunları anlattı: "Zararlı yazılımları önleyecek bilgiye sahipseniz, önümüzdeki yılların en popüler meslekleri arasında yerini alacak siber paralı askerlik yapabilirsiniz. Günümüzde 12 yaşındaki bir çocuk bile Wi-fi şifresi kırabilir düzeyde. İngiltere'de ahlaklı hacker takım liderleri yılda 270 bin- 406 bin lira arası maaş alırken, işe yeni başlamış ve yetenekli bir hacker en az 158 bin-226 bin lira arasında maaş alıyor. Şirketler, ahlaklı hackerların sistemlerine sızmasını ve sistemin ne kadar iyi korunduğunu test etmesini istiyorlar. Böylece gerçekten bir siber saldırı yaşandığında şirketin altyapısı hazır oluyor." Ahlaklı hacker denince akla ilk gelen isim olan Can Yıldızlı ise bu konuda büyük ilgi çekti! Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitiren 1985 doğumlu Yıldızlı, ABD'nin Savunma Bakanlığı Pentagon'un açtığı yarışmaya katıldı. 25 sorudan 24'üne doğru yanıt verip herkesi kendisine hayran bıraktı. Bir anda Google ve Apple gibi teknoloji devlerinin ilgisini çeken Yıldızlı, bu şirketlerden gelen teklifleri kabul etmedi. Türkiye'de Invictus (Yenilmez) Bilişim Güvenlik, yurtdışında da 'Prodaft' adlı şirketler kuran Yıldızlı, Türkiye'deki bankaların yüzde 90'ı ile anlaştı. Kurdukları özel bir sistem ile anlaştığı şirketlere hizmet veren Yıldızlı, firmaların başına gelebilecek riskleri belirleyip onlara önceden haber veriyor.

kalan karakter 1000

dürüst dürüst

Yılardır söylediğimize yeni yeni geliyorsunuz;her şeyin ahlak ve edeplisini arasaydık bu günleri ASLA yaşamazdıkAhlaksız ve edepsiz müslüman olmaz bunu öğrenemedikEDEP:Hak karşısında boyun eğmek,hakkı olana hakkını vermektir.Edep dosta merhamet,düşmana ise adalet göstermektir.İslamiyette asla olmayan toplumsal değerleri ucuz menfaatlere kurban etmemek ile de edep korunur.Yani islamiyet adına yanlış yapanlar EDEPSİZ dir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.03.2017 11:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.