Bugünkü
Takvim

"'de siyasi geçiş için hemfikirler"

ABD Başkanı Barack ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir , Antalya'da gerçekleşen G20 Zirvesi açılış toplantısı öncesinde kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

  • Güncel
  • 15.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 15.11.2015 21:04
ABONE OL
Beyaz Saray: Obama ve Putin o konuda hemfikir
ABD Başkanı Barack ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir , G20 Liderler Zirvesi'nde 'yi konuştu.

Türkiye'nin ev sahipliğinde, Anadolu Ajansı'nın fotoğraf sağlayıcısı olduğu zirveye katılan ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in çalışma toplantılarından birinde verilen arada, sohbet ettikleri görüldü.

İki liderin, lobideki görüşmesi yaklaşık 35 dakika sürdü.

Konuya ilişkin bilgi veren bir Beyaz Saray yetkilisi, Obama ve Putin'in görüşmesini "yapıcı" olarak nitelendirdi.

İki liderin görüşmesinde daha çok Suriye'deki çatışmaların sona erdirilmesi kapsamında devam eden çabalara odaklandıklarını belirten yetkili, Paris'teki terör saldırılarının ardından, konunun daha da aciliyet kazandığını kaydetti.

"SURİYE'DE SİYASİ GEÇİŞ İÇİN HEMFİKİRLER"
Yetkili, "Liderler, Viyana'da başarılan diplomatik çabalara işaret ederken, ateşkesin yanı sıra muhalifler ve rejim arasında BM arabulucuğundaki görüşmelerle ilerleyecek, Suriye'nin öncülüğünde ve sahipliğinde bir siyasi geçiş ihtiyacında mutabık kaldı" dedi.

Obama'nın diplomasi devam ederken, DAEŞ ile mücadelede tüm ülkelerin çabalarını memnuniyetle karşıladığını aktaran yetkili, "Başkan Obama, Rusya'nın Suriye'deki askeri çabalarının bu grup (DAEŞ) üzerinde yoğunlaşmasının önemine dikkati çekti" diye konuştu.

Yetkili, iki liderin Ukrayna'yı da ele aldığını belirterek, Obama'nın, ağır silahlar ile yabancı savaşçıların geri çekilmesi, rehinelerin serbest bırakılması ve ülkenin sınırlarının Ukrayna hükümeti tarafından kontrol edilmesi gibi Minsk anlaşmanın tam şekilde uygulanmasına desteğini ifade ettiğini aktardı.

Yetkili, Obama'nın ayrıca, Putin'e, Mısır'da uçak kazasında hayatlarını kaybeden Rus vatandaşları için taziyelerini ilettiğini de kaydetti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.