Bugünkü
Takvim

Muhteşem üçlü

ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün 35 kişilik 'yenilikçi bilim insanları' listesine 3 Türk birden girdi. 3 ismin de kadın olması dikkat çekti...

Muhteşem üçlü
Türk kadınının gücü tüm dünyaya parmak ısırttı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) 2015 için hazırladığı 35 kişilik "35 Yaş Altı Yenilikçiler" listesine 3 Türk girmeyi başardı. Bu isimlerin üçünün de kadın olması ayrı bir gurur verdi. Listede Canan Dağdeviren, Gözde Durmuş ve Duygu Kayaman yer aldı. "Yenilikçi" bilim kadınlarımız ve listeye girmelerini sağlayan önemli çalışmaları şöyle:

Canan Dağdeviren: 'Inventors (buluşçular)' kategorisinde listeye giren , 5-8 yıl aralıklarla değiştirilmesi gereken kalp pillerinin insan vücuduna kalıcı olarak yerleştirilmesini sağlayan çalışmalar yaptı. Enerjisini diğer organların hareketlerinden toplayan cihaz geliştirdi. Kendi enerjisini üreten cihaz, kalp piliyle yaşayan insanlar için çığır açıcı nitelikte olacak.

Gözde Durmuş: Hücrelerin karakterlerini tespit eden cihaz geliştirdi. Bu cihaz, kanser başta olmak üzere tüm hücre değişimi ni 1 saat içinde gösteriyor.

Duygu Kayaman: Kendisi gibi görme engelliler için umut olan çalışmalar yaptı. 2.5 yaşından beri görme engelli olan Kayaman, geliştirdiği 'Hayal Ortağım' projesi ile 'Humanitarians (İnsancıllar)' kategorisinden listede yer buldu.

Uğur BECERİKLİ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.