Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.08.2015 Gazete
ABONE OL

Zekeriya sobe!

, suçundan yargılanmamak için adaletten kaçtı, TAKVİM'den kaçamadı. ettiği andan beri adım adım takip ettiğimiz Zek, Frankfurt yakınlarındaki Hanau kentinde paralel örgüte yakın bir ismin otelinde ortaya çıktı

Zekeriya sobe!
Darbe suçundan hapse atılacağını anlayınca yurt dışına kaçan paralel savcılar Celal Kara ve 'ün sır ını TAKVİM aydınlattı. Öz yurt dışına kaçtığı andan itibaren takibe başlayan TAKVİM, kaçışın tüm detaylarını deşifre etti. Buna göre Zekeriya Öz ile Celal Kara geçtiğimiz Pazar gününü Pazartesi'ye bağlayan gece karayoluyla Batum Sınır Kapısı'na gitti.

PAKETLENİYORLAR
Öz'ü buraya taşıyan isim ise Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatı Danyal Kılıçalp'tı. Zek, eşiyle beraber sınırı geçerken onlardan yarım saat önce Celal Kara da Türkiye'ye terk etti. Burada Gülen Örgütü'nün Gürcistan imamı 'Kasap' lakaplı Yaşar Buyacı'nın karşıladığı ikili hemen Buyacı'nın çiftliğine götürüldü. Burada kahvaltı bile yapmayan kaçak savcılar karayoluyla Tiflis'e geçerek ilk uçakla Kiev'e gitti. Firariler buradan ise Almanya'nın Frankfurt şehrine uçtu. Frankfurt'ta paralel yapının şehirdeki hatırlı adamları tarafından karşılanan Öz ile Kara, bu şehre 25 kilometre uzaklıktaki Hanau kentinde, Gülen Örgütü'ne yakın biri tarafından işletilen otele yerleştirildi. Gürcistan-Ukrayna-Almanya üçgeninde Zek'i izleyen TAKVİM, 10 kişilik özel bir ekibin de Almanya'ya geçtiğini öğrendi. Türk yetkililer, Öz ile Kara'nın yerini tespit ederken, iki firari paralelcinin paketlenmesinin an meselesi olduğu öğrenildi.

AVUKATTAN İTİRAF
Firari
savcı Zekeriya Öz'ü Sarp Sınır Kapısı'nı bıraktığı ortaya çıkan Avukat Yusuf Danyal Kılıçalp A haber'e telefonla bağlanarak olayı anlattı. Kılıçalp, Zekeriya Öz'ün oğlunun yanında staj yaptığını ve Ağustos başında Talha Öz'ün düğününe katıldığını söyledi. Kılıçlalp "Zekeriya Öz, düğünde 'Telaşım bittikten sonra Karadeniz'i gezmeyi düşünüyorum. Size de uğrarım' dedi. Cumartesi gecesi geldi. Kahvaltıdan sonra Ayder Yaylası'nı gitmek üzere yola çıktık. Gece 03.00 gibi Ardeşen'e vardık. Ayder'e gitmekten vazgeçti. 'Batum'dan İstanbul'a uçak var. Sen beni Sarp Sınır Kapısı'na bırak. Batum'u gezerim' dedi" diye konuştu. Kılıçalp "Kaçacak insan 4 saatlik yolu 15-16 saatte gider mi?" yorumun yaparken Celal Kara'yı hiç tanımadığını söyledi.


KAÇMASIN DA HAPİS Mİ YATSIN!
Türkiye'de aranan ve hakkındaki yakalama kararından 12 saat önce yurtdışına çıkan eski savcı Zekeriya Öz'ün avukatlığını Bugün gazetesi yazarı üstlendi. Daha önce röportaj yaptığı ve beraber kartopu oynadığı arkadaşı Zekeriya Öz'ü savunan Ilıcak, Öz'ün kaçışıyla ilgili olarak "Kaçmasın da tutuklanıp, cezaevine mi atılsın? Üstelik cezaevinde can güvenliği olacağını da sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

F-TİPİ İSYAN
Zekeriya Öz'ün avukatları tarafından yurt dışına kaçırılması örgütü karıştırdı. Cezaevindeki örgüt üyesi savcı, polis ve bürokratlar "105 kişi kaçtı. Bizi neden kaçırmadınız. Cezaevinde çürüyoruz" diyerek itiraz etti. İsyan sesleri artınca FETÖ'nün sosyal medyadaki tetikçileri "Zekeriya Öz kaçmasaydı cezaevinde öldürülecekti" yalanına başvurdu. Tetikçilere bazı paralel yazarlar da destek verdi.

Mevlüt Yüksel