Bugünkü
Takvim

Elçiye zeval olmaz

6 bin lira maaş alan büyükelçi, aylık 500 liralık nafakanın kendisini zorladığını söyledi Mahkeme de boşadığı karısına "Buna cevabın ne olacak" diye tebilgat gönderdi

Elçiye zeval olmaz
Mumbai eski Başkonsolosu Murat Ahmet Yörük, bir süre önce eşi Şeniz Özbey'den boşandı. Şu anda Edirne temsilciliği görevinde bulunan ve aylık 6 bin lira maaş alan büyükelçi Yörük, eşine ödediği 100 bin lira tazminatı bankadan kredi alarak denkleştirdiğini söyledi. Çocuklarına bin 200 lira eşine de 500 lira iştirak nafakası ödediğini anlattı. İstanbul Hukuk Aile Mahkemesi'ne başvuran Yörük, eşine verdiği nafaka parasını ödemekte güçlük çektiğini anlattı.

TEHDİT, ŞİDDET İDDİASI
Yörük, 11 yıllık eşi fotoğrafçı Şeniz Yörük Özbey'e üç yıl önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle dava açtı. Çiftin iki çocuğu vardı. Anne, Yörük'ün annesinin iki torununu görmesini 7 yıl boyunca engelledi. Çift de bu nedenle boşanma kararı aldı. Yörük'ün avukatı, "Özbey, Yörük'e adam olmayacağını ve onu kafasından sildiğini söyledi. Annesine kanser teşhisi kondu. Ameliyat gerekliliği anlaşıldı ama ilgilenmedi. Namibya'ya tayini çıkınca, Mumbai'den ayrılmadı" dedi. Dilekçeye cevap veren Özbey ise "Ev içinde öfkeli, tacizkardı. Düş yakamdan, bu iş bitti gibi mesajlar attı. Çok sık ve kontrolünü kaybeder şekilde alkol alır. Kanada'da bu nedenle ehliyetine bir yıl el kondu. Beni evden kovdu" diye konuştu. Davanın reddini isteyen Özbey, 400 bin lira tazminatın yanı sıra 5 bin lira nafaka ve çocuklar için 2 bin 500'er lira iştirak nafakası istedi. İKİ

DİL BİLİYOR, GELİRİ İYİ

Mahkeme, iki çocuğun velayetini anneye verdi. İki çocuğa aylık 2 bin lira iştirak nafakası, anneye de 500 lira yoksulluk nafakasına hükmetti. Mahkeme 70 bin lira maddi ve 30 bin lira manevi olmak üzere toplam 100 bin liranın davacı kocadan alınarak boşandığı Özbey'e verilmesini hükme bağladı. Boşanmanın üzerinden 2 yıl geçtikten sonra Yörük, İstanbul Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Özbey'e aylık ödediği 500 liralık yoksulluk nafakasının kaldırılması için dava açtı. Yörük'ün avukatı, "Yörük, mahkemenin takdir ettiği 100 bin lirayı ödemek için bankalardan kredi çekmiştir. Zorunlu olduğu harcamaların toplamı, aylık kazancının üstündedir. Mali açıdan zorlanmaktadır. Davalı iki dil bilmekte ve fotoğrafçılık nedeniyle düzenli bir geliri var. 500 liralık yoksulluk nafakasının kaldırılmasını istiyoruz" dedi. Mahkeme de, Seniz Özbey'e tebligat gönderip, dilekçeye vereceği cevabın ne olacağını sordu. Mahkemenin Özbey'den gelecek cevaba göre karar vereceği bildirildi.

Ali OKTAY

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.