Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 04.05.2015 11:37
  • Son Güncelleme: 04.05.2015 15:27

PKK'dan 'HDP'ye oy verin' baskısı

Star yazarı , PKK'nın HDP'ye oy kazandırmak için Mardin'de halka nasıl baskı yaptığını anlattı.

PKKdan HDPye oy verin baskısı
AK Parti Mardin Milletvekili Adayı , Mardin'de PKK'nın Haziran'daki seçimler için PKK'nın halka yaptığı baskıları anlattı.

Miroğlu, Star Gazetesi'ndeki dünkü yazısındabölgede halkı HDP'ye oy vermeye zorlamak için evlere ses bombası atıldığını aktardı.

Miroğlu seçim Mardin'de yaşanan olayları şöyle anlattı:

Benim seçim bölgemde, dağa kaçırılan çocuklar, kaçırılmak istenirken son anda kurtarılan çocuklar da var, ama fidan dikip, devletten bilgisayar isteyen çocuklar da var.
Derin mi derin, tuhaf mı tuhaf, anlaması zor mu zor çelişkiler var burada.
Devlet bölgenin yoksulluğunu yenmeye çalışıyor, çocuklar dağlara gitmesin fidan diksin diye çaba gösterirken, PKK hala 15-16 yaşındaki çocukları dağlara kaçırmaya devam ediyor.

ŞANTİYEYE GİDEN ARAÇLARI YAKIYORLAR

Bir devletin inşa ettiği barajı korumak için, o barajın maliyetinin üçte biri kadar güvenlik harcaması yaptığı tek ülke belki de Türkiye'dir. Ilusu barajını muhtemel bir saldırıdan korumak için, bir tugay dolusu asker görev yapıyor. Yetmiyor korucular da aynı bölgeye sevk ediliyor,ve yeni korucu alımı yapılıyor. Peki bu kadar yüksek maliyetli güvenlik önlemleri almayı gerektirecek sebep var mı? Maalesef var. Şantiyeye malzeme taşıyan araçlar yakılmış, taciz ateşinin haddi hesabı yok. Barajın şantiyesi çok iyi korunmasa kim bilir kaç kez baskına uğrardı.

HALK YOĞUN BASKI ALTINDA
Mardin'in Dargeçit ilçesi bu güvenlik önlemlerinin alındığı bölgenin sınırları içinde bulunuyor. 90'lı yıllarda girilemeyen ilçelerden biriydi.. Dargeçit'e bir on yıl kadar, Kürt Partileri, sivil toplum örgütleri ve gazeteciler giremediler. Şimdi giriliyor, ama öylesine giriliyor işte..28 bin nüfuslu ilçede AK Parti 3000'e yakın oy alıyor. Geçenlerde ilçe örgütümüzü ziyaret ettik. Karşılayanların sayısı 20 kişi kadardı. Korku dağları bekler.. AK Parti bu ilçeden alabileceği oyu alacak, ama hemen her gün evine ses bombası atılan, kapısı penceresi kurşunlanan insanlar, oy verip meclise gönderecekleri vekillerine gün aydınlığında bir merhaba bile diyemeyecek kadar büyük bir baskı altındalar.
Arkadaşlarımı bilmem, ama bir an, kendimi Güney Kore'de sınırı geçip Kuzey Kore'de seçim çalışması yapıyor gibi hissettim. Oysa sayılamayacak kadar çok dostum var bu ilçede. İlçenin üstüne çöken bu karabasan olmasa, bizi ilçenin girişinde karşılayacaklarından hiç şüphem yoktu..
Helalleşmeyi, bağışlamayı, affetmeyi öne çıkaran bir konuşma yaptım ilçe binamızda. Ama daha sonra bana anlatılanları dinleyince keşke bu konuşmayı yapmasaydım dedim içimden. Yaptığım konuşmadan pişmanlık duydum. 6-7 Ekim olaylarında yaşananlar, bıraktığı acı o kadar taze ki, helalleşme derken, bin kez düşünmek gerekiyor buralarda...

ÇOCUKLAR DAĞA KAÇIRILIYOR
Bu yazıyı yazdığım gün, oğlunu 6-7 Ekim olaylarında kaybetmiş bir Dargeçitli, öldürülen oğlunun diğer kardeşleri dağa kaçırılmasın diye, nasıl da bin bir zorluk içinde, her birini uzak şehirlere gönderdiğini anlattı. Son bir hafta içinde yaşı 16-17 civarında olan çocuklardan on beşi dağlara kaçırılmış...
Acılı baba soruyordu haklı olarak, devletin istihbaratı, şusu busu yok mu diye. Küçük bir ilçede çocuklar dağlara kaçırılıyor ve bunun önüne geçilemiyordu.
Midyat'ta kalıyorum, kendi ilçemde yani. Seçim çalışmalarımı buradan yürütüyorum. Bir kadın arkadaşımız, biz yokken Zerdeşt'e baksın diye sabah gelip akşam gidiyor. Dün sabah işe gelmeyince merak ettik. Arayıp görüştük. Meğer 17 yaşındaki oğlu dağa kaçırılmak istenirken, son anda yakalanmış ve ailesine teslim edilmiş.. Annesinin gündeliğe giderek kazandığı parayla yaşayan çocukları dağlara götür, sonra da çözüm süreci bitti diye açıklama yap!
16-17 yaşındaki çocuğun masumiyetini istismar eden, çözüm sürecini hay hay istismar eder.
Çözüm süreci, savaş değil barışı isteyenler içindir.
Çözüm süreci, hala küçük çocukları dağlara yollayanlar için, olsa olsa ancak istismar aracı olabilirdi.
Nitekim başka bir şey de olamadı.
Çözüm süreci, baştan sona bir istismar alanı olarak kullanıldı.
Sayın Cumhurbaşkanı şimdi bu istismara karşı açık tavır alıyor.
Sorun, kimilerinin sandığı gibi, AK Parti'nin milliyetçi kesimlerden oy almasını sağlamak değil.
'Cumhurbaşkanı, İzleme kuruluna karşı çıktı, taraflar-masa yok dedi, o halde çözüm süreci bitti ' diye açıklama yapanlar, bölgeye gelip görsünler. İzleme Kurulu, neyi izleyecekti, dağlara kaçırılan çocukların, yol güzergahında iyi bakıldığını filan mı?

HEYET DEĞİL POSTACI

Devletle masaya oturmayı talep edenler, valiyi misafir eden bir muhtarı müzakere masasında elleri güçlensin diye mi, birkaç saat sonra yakalayıp infaz ettiler?
İmralı heyeti diye bir şey yok aslında. Tarih bu heyette yer alanların, mektup-mesaj taşımaktan başka bir marifetleri olmadığını yazacak mutlaka. Postacı adamlar, kendi kişisel davalarının peşinde koşan adamlar bunlar. Ne kadar da meraklıymışlar, 'çözüm süreci' bitti diyen fiyakalı açıklamalar yapmaya. Onlara rağmen sürdü çözüm süreci, onlara rağmen sürecek.
Onlar oy almak için sırtlarını dağlara çocuk kaçıranlara dayayıp dursunlar..
Ne gam..
Çocuklar fidan dikmeye devam edecek. Fidan diken çocuklar, kardeşlerini, arkadaşlarını dağa kaçıranları yenecek. Çozüm süreci budur, devam ediyor bilesiniz ey hayali İmralı Heyeti..
60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

sinan sinan

Artık pkk kürt terör örgütü kendinden dediği insanları kullanmaktan vazgeçsin,ancak geçemez. çözüm halk ile barış,tetöriste ise anlayacağı dilden işlem yapılması ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.05.2015 15:41
Acil Önlem Acil Önlem

Her ne kadar ekonomik güc gerekirse de,polis/Asker/özel harekat vs...., her türlü ASAYISI saglayabilecek gücler el ele vererek,dogu illerimizde bilhassa KIRSAL kesimlerde VATANDASLARIMIZI terörün BASKISINDAN KORUMALIYIZ.Teröre degil bir cocuk,bir sinek dahi KACIRMALARINA izin vermemeliyiz.Bugünlerde arifelerini YASADIGIMIZ 'genel secim günü' bildigimiz 7 HAZIRAN'IN ASLINDA secim günü degil, tüm vatan hainleri iTTiFAKI ile,AK Partisi iKTIDARI ARASINDA KIYASIYA cekismeli gecen iKTiDARI elde etme günüdür.Vatanhainleri iTTiFAKI ARALARINDA kimler yok ki!. Birde bu ser güclerin 'ÜST AKIL' abileri var.Pensilvanya gücleri basta Yahudi lobiisi ile,Ermeni lobisi ile,Rum lobisi ile güclü sekilde flört halindedirler.BUNLARIN YANISIRA cogunlugu Türkiye DÜSMANI olan AB ülkeleri ARASNDA ALMANYA'NIN sinsiligi.ANLASILAN mesele AK Partisi meselesi degil,mesle Türkiyeyi,eski Türkiye SEVDALILARINA KAPTIRMAMAK meselesidir.insallah Milletimiz yeni ANAYASA olusturabilecek gücle,AK Partisini SAHLANDIRACAK.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 04.05.2015 12:43
OsmanliliTayyip OsmanliliTayyip

Türkiye Cumhuriyet,inde vatani görevini gurula yapan yüzbinlerce yigit askerlerimiz var dogudaki bölgelerimize her kösesinde askerlerimiz görevlendirilse bölgedeki halkimiz daha emniyette olurlar pkk canilerinin kendilerinin öldürülmesinin huzursuz edilmelerinin önüne gecinebilir ve bu sekilde oradaki vatandaslarimizin bizden olduklari deger verildikleri ispatlanmis olunur pkk denilen asagilik teröristlerin kökü kazinabilir devletimizin oradaki gücünü askerimizle göstermelidir mutlaka bunu yapacak gücteyiz devlet olarak hic bir insanimiz bu sekilde baski altinada alinamaz hale gelir,secimlerden sonra Ak parti tek basina iktidar olduktan sonra hdp denilen teröristlerin partisinin ortadan kaldirilmasi icin yeni yasalar kanunlar cikarip bu pislikleride en azindan politikadan men etmesi gerekli demirtasin terörist basi oldugu ap acik meydanda serefsizin tek derdi baraji acip bu sekilde türkiyeyi kana bulamak teröristlerini daha iyi destekleyebilmek kökü kazinmasi gerekli bir an önce

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 04.05.2015 12:25
selim koc selim koc

orhan miroglu zaten adam degilde bu kemikci bülent erandac yazısında kendini güzel anlatmıiş hainler tatil yapmazmış hainlik icin hergün cok gayret gösteriyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 04.05.2015 12:21
mehmet mehmet

İşte devlet burda bana lazım devlet devletliğini göstermek zorunda..bunlara meydanı boş bırakırsa demeki devlet teröre imkan sunuyor burda devlet kendi zavalılıgını göstermiş olur..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.05.2015 12:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.