Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 21.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.02.2015 02:07
ABONE OL

kendi geçmişini çabuk unuttu

İzmir’de yaptığı ‘8 Haziran’da gazetelere el koyacağız’ açıklamasıyla tepkileri üzerine çeken , kendi kirli geçmişini çabuk unuttu. 2009 yılında resmi evrakta sahtecilik suçundan hakkında dava açılan ve hapis cezasına çarptırılan Gürsel Tekin’in dosyası 1.5 yıl kadar Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde bekletilmişti.

Gürsel Tekin'in kirli geçmişi!
Paralel çetenin siyasi uzantısı haline gelen CHP'nin Genel Sekreteri , dün İzmir'de '8-9 Haziran'da gazetelere el koyacağız' diyerek basına darbe vuracaklarını işaretini vermişti. Basın camiasından ve kamuoyundan tepki alan Gürsel Tekin, daha da ileri giderek iş adamlarından da hesap soracağız dedi. Etrafa tehditler savuran Gürsel Tekin kirli geçmişini ise çabuk unuttu. Suadiye'deki bir sinemanın bulunduğu binaya verilen işletme ruhsatı nedeniyle Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 2009 yılında 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Tekin'in dosyası 1.5 yıl kadar Yargıtay'da büyük kulübçü ağabeyleri tarafından bekletilmiş ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde milletvekilliği zırhına bürünerek davadan kurtulması hedeflenmişti.

SEÇİM ÖNCESİ DOSYALAR UÇTU GİTTİ!
Yerel mahkeme süreci tamamlanan birçok dosya Gürsel Tekin'in dosyası gibi Yargıtay'da sırasını beklerken belirlenemeyen nedenlerle nüshaları kayboldu. Eksik evrak nedeniyle dosyaların Yargıtay süreci askıya alınırken Ankara'daki birçok dosyayla ilgili Başsavcılık tarafından soruşturma başlatılarak eksik evraklar Yargıtay'a iade edildi.

O dönem Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, ifade işlemlerinin ardından Yargıtay'dan Tekin'in çalınan dosyaları için güvenlik kameralarının görüntülerini istemiş, Yargıtay Başkanlığı'nca verilen cevapta dosyaların bulunduğu bölümle ilgili güvenlik kameralarının bulunmadığı belirtilerek her yerde kameranın olmadığı bildirilmişti. Yargıtay'dan verilen bu cevapla birlikte yüksek yargının en tepe noktasında adalet dağıtan Yargıtay ve Yargıtay arşivlerindeki güvenlik zafiyeti de netlik kazanmıştı.Sabotaja karşı da Yargıtay arşivlerinde güvenlik kameraları bulunmadığı, buna karşı tedbirin alınmadığı ortaya çıkmıştı. Tekin'in avukatı Özlem Arslan, 2 Aralık 2010′da müvekkili Tekin'in dosyasını Yargıtay Dağıtım Bölümü'nde incelemiş, ardından dosyadan 6 evrakın eksildiği ortaya çıkmıştı. Dosyadan; Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iddianamesinin, Tekin'in nüfus ve sabıka kaydının, mahkemedeki savunmasını içeren savunma zaptının, duruşma tutanaklarının, mahkemenin gerekçeli karar ve bilirkişi yemin zaptının kaybolduğu belirlenmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde bulunan dosyanın, evrak eksikliği gerekçesiyle temyiz incelemesi başlatılamamıştı. 11. Ceza Dairesi, kararı 12 Haziran 2011 tarihinden sonraya bırakırken, Gürsel Tekin genel seçimlerde milletvekili seçilmişti.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK VE SAHTECİLİK
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Belediye encümeninin 10 Mart 2005'de Suadiye Moviplex Sinema Salonu'nun yapımında ruhsata aykırı ilave bulunduğu için yıkım ve para cezasını dikkate almamakla suçlandı. Gürsel Tekin'in, karara rağmen 26 Mayıs 2006'da sayı numarası da vermeden binaya ruhsat vermesi yargıya taşındı. Gürsel Tekin'in, görev kötüye kullanmak suçlamasıyla yargılandığı Kadıköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki dosyası, ?evrakta sahtecilik' içerdiği gerekçesiyle mahkeme tarafından Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

kalan karakter 1000

mc mc

Galiba dava Yargıtayda G. Tekin lehine bozulmuş. Bozulma sebebleri de oldukca acaib. Savci
sahtecilik'in davaya ilave edilemeyecegini iddia etmis. Yargitay, encumenin davayi takip
etmedigine mi ne karar vermiş. Acaib kararlar. Kimse kanunları uygulamak hususunda
tercih hakkina sahib degildir. Herhalde tekrar görüşülüyor olması gerekir.

Hangi belediyede olduysa, sakinleri adaleti geciktirip kamuya zarar verdikleri gerekcesiyle
adalet bakanliği hakkinda, yargitay hakim ve savcilarının karar ve taleblerini ortaya atip
idare mahkemesinde tazminat talebinde bulunabilir. Encumenin kanunsuzluğu takip etmeme gibi bir yetkisi yokdur. Yargitay yetkisi varmiş gibi karar vermiş. Mahkemenin kararını
değiştirmeyecek nedenlerle karar bozulamaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.02.2015 22:39
dadaş dadaş

garson konuşmuş chpnin işi bitmiştir it ürür kervan ve millet yürür vesallam

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 22.02.2015 14:50
okur-yazar okur-yazar

valla "insan aklı nisyan ile malüldür" diye bir laf var ya bu adamlar bu durumu iyi kullanıyor. Bu sebeple basına görev düşüyor ki bunların geçmişini sıklıkla tekrarlayarak unutulmasına fırsat vermemek. Ancak o zaman baş edilebilir bunlarla. Baksanız ya mahkeme safahatında dosyaların kaybolması tesadüfü de bunları bulmuş ne hikmetse! sn editör ricamız sadece bugünlerde değil sıkı sık karıştırın arşivleri ve hatırlatın millete kim kimmiş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 22.02.2015 13:22
sarıyerlı sarıyerlı

chp lıler laıkız dıyorlar fetodan medet umuyorlar essas laıklık chp eyle tehlıkede

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 22.02.2015 11:29
mrt mrt

ya arkadas ıkı kelımeyı bı araya getıremez.kalkmış ne konusuyor.hoşttttt......m

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır1
cevapla 21.02.2015 21:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.