Bugünkü
Takvim

Bu işte bir i...lik var

Avusturyalı şarkıcı Conchita Wurst birincisi oldu; Avrupa ayağa kalktı. Avrupa'da kadın-erkek kalmadığı iddia edildi

Bu işte bir i...lik var
Eurovision tarihinde bir ilk yaşandı. 37 ülkenin katılımıyla 59'uncusu düzenlenen yarışmayı Avusturyalı transseksüel şarkıcı Conchita Wurst'un kazanması 'skandal' olarak nitelendirildi. 'Rise Like A Phoenix' adlı şarkısıyla 290 puan alan Wurst birinci, Hollandalı ikili The Common Linnets 'Calm After The Storm' şarkısıyla 238 puanla ikinci oldu. İsveç temsilcisi Sonne Nielsen ise 'Undo' adlı şarkısıyla 218 puanla üçüncü sırada yer aldı.

KADIN-ERKEK YOK
'Sakallı leydi' olarak bilinen şarkıcının zaferi tüm Avrupa'yı ayağa kaldırdı. Çok sayıda ülkeden çığ gibi tepkiler yağdı. En büyük tepkiyi ise Rusya gösterdi. Rusya'ya göre sakallı kadın olarak tanınan ve aslında kadın giysileri giyen bir erkek olan Conchita Wurst'ün zaferi "Avrupa'nın sonu"... Bu tepkili cümlelerin sahibi ise Rusya'da aşırı sağcı Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski... "Bu yılki sonuç Avrupa'nın sonunu gösteriyor" diyen Jirinovski, "Artık Avrupa'da ne kadın ne de erkek var. Sadece 'o' var" ifadesini kullandı. Diğer bir sert tepki ise yine Rusya'dan geldi. Başbakan Yardımcısı Dimitry Rogozin, "Avrupa'nın geleceği sakallı bir kız" yazan tweet ile tepkisini dile getirdi. 'a aday olduğu açıklanmasının ardından Wurst'e Ermenistan ve Belarustan da tepki sesleri yükselmişti.

HAVALARA UÇTU
Zaferinin ardından havalara uçan transseksüel şampiyon, "Cinsiyetiniz ve nereli olduğunuz üzerine konuşmak zorunda olmadığımız bir dünya hayali kuruyorum" diye konuştu.

TAM PUAN VERENLER
Hollanda, İngiltere, İsveç, İsrail, Yunanistan, İrlanda, Finlandiya, İspanya, Belçika ve İtalya, transseksüel Avusturya temsilcisine en yüksek puanı veren ülkeler arasında yer aldı.

TÜRKİYE'NİN GURUR TABLOSU
Türkiye, 2003 Eurovision'da Sertap Erener ile birinci olmuştu. 2009'da Hadise 4'üncü, 2010'da Manga 2'nci, 2012'de Can Bonomo da 7'nci sırada yer aldı.

İYİ Kİ BİZ KATILMADIK
Türkiye son 2 yıldır Eurovision'a katılmıyor. Nedenine gelince; SMS oylarının ağırlıkta olduğu sistemde Türkiye, SMS oylarıyla yüksek puanlar alıyor ve üst sıralarda yerleşiyordu. Ancak Eurovision komitesi SMS ve jüri oylarının ağırlığını yüzde 50'ye getirerek puanımızı aşağı çekti. İtirazlar sonuçsuz kaldığı için Türkiye Eurovision'dan çekildi. Bunun ne kadar doğru bir karar olduğu anlaşıldı. Türkiye'den de transseksüel şampiyona tepki geldi. Birçok kişi, "İyi ki katılmamışız. Bu yarışmada bir i...'lik olduğu belliydi" twettleriyle düşüncelerini dile getirdi.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

Hasi Hasi

Bagzi insanlar öyle yesamak istyor ve kabuletmek lazim
Ben dogrusu avusturyanin kazandigina sevindim...neden.sevindim..
Rusya'da es cinsenlere asiriderecede iskence ediliyor....
rusya'ya bir ders oldu ister katilir ister katilmaz..(2015 icin )
Türkiye'ye gelince dünyanin ilk Transsexuleli türkiye'den neden bu kadar igrens geliyor bizler icin!!!!
bu insanlar hastami!! Hayir
Herkey istedigibi yasamaya Hakki var
Ins. Türkiye'de 2015'de Eurovisiona katilir....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 19.05.2014 00:04
Gökhan Gökhan

Velev ki i...yiz, Alışın her yerdeyiz!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 14.05.2014 20:32
abdullah abdullah

İlimünatinin son projesi.3nesil diye bişeyi belleklere kazımak için yapılan bir proje.nasılki nobel ödülleri o ülkedeki aykırı(bölücü) isimlere verilir,aynı mantık burda da devam etmekte.daha önceki senelerde TATU denen Lezbiyen grup kazanırken şimdi bu rezalet.Ha diyeceksiniz hep homoseksuellermi kazanıyor?hayır sertap erener gibi illimünattinin adamları kazanır.Ey ebeveynler aç gözünü oyunlara kanma.çocukların bilinç altına işlenmek istenen bu rezalete izin verme!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır16
cevapla 12.05.2014 18:02
estergon estergon

Şu güzelim ülkemde eşcinsellere gösterilen hoşgörünün (ki kesinlikle suçlamıyorum onları Allah bilir,bize düşmez yargılamak) onda biri benim türbanlı kardeşime gösterilmedi... Diyorum ya hep;vıcık vıcık çelişkidir bu aydın geçinen kesim. Resmen tiksiniyor insan bu zihniyetten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır17
cevapla 12.05.2014 14:20
irfan irfan

en kötüsü ne olduğuna karar verememiş erkekmi kızmı olmak istiyorsun arkadaş karar ver insanların midesini bulandırma

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır16
cevapla 12.05.2014 13:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.