Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 28.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.03.2013 19:22
ABONE OL

Geri çekilme hazırlıklarına başlıyoruz ama...

'nın Kandil'deki liderlerinden , geri çekilmeyle ilgili yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini savundu.

Geri çekilme hazırlıklarına başlıyoruz ama...
Karayılan, "Bir de şimdi bu yaptıklarımız Türkiye yasalarına göre yasa dışıdır. Heyet geliyor yanımıza yasa dışı bir çalışma oluyor. Heyet gidiyor önderlikle görüşüyor, savcı o heyeti sorguya çekti. Avukatlar tutuklu. Başbakan, MİT Müsteşarı'nı kurtardı, yasa çıkardı. Ama aynı işlevi gören avukatlar içeride. Madem bunu çözeceksek bunu yasal zemine kavuşturmak lazım. Bu 'yasa dışılık' aşılmalı. Hem İmralı'ya gidişte hem geri çekilmede." dedi.

Karayılan, sınır dışına çekilme ile ilgili terör örgütüne yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinde açıklamalarda bulundu. Karayılan, geri çekilmeyle ilgili olarak Meclis'in karar alması gerektiğini ifade etti. 'nın, 1999 yılında çekildiğinde tuzağa düşürüldüğünü kaydeden Karayılan, "Hepsi geldi Amed'de birikti. Ve kendisini kuşatılmış halde buldu. Bir alanda kuşatıldı. Hem güvenlik için hem bir yerde güvence için hem de sağlıklı bir geri çekilmenin olması için Meclis şöyle bir karar alabilir: "Kürt sorununu barışçıl yöntemlerle çözmek üzere PKK'nin silahlı güçleri yurt dışına çıkması, bu sürecin gözlenmesi için bir komisyonun kurulması." şeklinde konuştu.

KARAYILAN: GERİ ÇEKİLME İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLADIK
Geri çekilmeyle ilgili net bir tarih vermekten kaçınan Karayılan, gerçi çekilmenin tamamıyla hükümetin temposuna bağlı olduğunu savundu. PKK için henüz mevsim koşullarının elverişli olmadığını dile getiren Karayılan, geri çekilme için hazırlıklara başladıklarını, ancak bu konuda yasal bir çerçeveye ve gözetleme komisyonuna ihtiyaç olduğunu kaydetti. Karayılan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bir de daha geniş çerçevede "akil insanlar" komisyonuna ihtiyaç vardır. Çünkü biz geri çekileceğiz ama o alanlara kim yerleşecek? Köylere geri dönüş var o nasıl olacak? Birçok soru var. Hem Meclis içinde hem de Meclis dışında, faaliyeti daha geniş olabilecek birtakım çalışmalara ihtiyaç var."

PKK olarak akil insanlar komisyonunun oluşturulmasıyla soruna cevap olunacağını düşündüklerini kaydeden Karayılan, "Bu akil insanların dayanacağı bir prosedür olmalı. Hükümet tarafı "Meclis kararına gerek yok, komisyona gerek yok, akil insanlar yeterlidir." demektedir. Öyle düşünmüyoruz. Bu, hükümetin görevidir. Akil insanlara ilişkin elbette düşüncelerimiz vardır. Ama daha ortada bir şey yokken isim zikretmek istemiyorum. Bu insanlar herkese güven verecek insanlardan olmalı. Tanınan, bilinen, bu soruna vakıf yazarlar, sanatçılar, STÖ temsilcileri, hem toplumun güven duyduğu hem de tarafsız olan, vicdanına dayanan insanlardan oluşmalıdır." şeklinde konuştu.

"AVRUPA TARAFI DA ÇÖZÜME DESTEK OLMALI, ENGEL OLMAMALI"
Karayılan, Kürt sorununun çözümünde Avrupa'nın rolünün belirleyici olduğunu söyledi. Avrupa'nın, çözüme katkı sunmasının, süreci hızlandıracağını belirten Karayılan, "Avrupa tarafı da çözüme destek olmalı, engel olmamalı. AB, ABD için çağrımız budur: Sürece katkı sunun, engel olmayın. Daha değişik biçimde girişimlerde bulunabilirler. Ateşkes döneminde bu hareketi 'terör listesi'ne aldılar. Savaş tırmanırken almadılar, tek bir mermi patlamazken aldılar. PKK'yi bu listeden çıkartırlarsa bu çözüm için büyük bir katkı olur." diye konuştu.