Bugünkü
Takvim

Piri Reis yolu yarıladı

Doğu Akdeniz'de sismik araştırma yapan Piri Reis gemisi planlanan bin kilometrelik arama çalışmalarının yarısını tamamladı.

  • Güncel
  • 29.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 29.09.2011 16:07
ABONE OL
Piri Reis yolu yarıladı
Petrol sondajı için gerekli sismik araştırmaları yapmak üzere Doğu Akdeniz'e giden Koca Piri Reis Gemisi'nin, planlanan bin kilometre sismik hatta kayıt alım çalışmasının yarısını tamamladığı bildirildi.

Koca Piri Reis Gemisi'nin bünyesinde bulunduğu Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nün Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, bin kilometrelik hat üzerinde planlanan çalışmaların, aralıksız devam ettiğini belirtti.

Planlanan sismik hatta kayıt alım çalışmasının yarısının tamamlandığını kaydeden Benli, şöyle konuştu:
'
'Çalışmalar, Kıbrıs Rum Kesimi'nin sondaj platformunun kuzeyinde, G bölgesinde devam ediyor. Belirlenen hattın izlenmesiyle platform bölgesine zaman zaman yaklaşılıyor. Ekibimiz, hiçbir aksilikle karşılaşmadan çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların, hava şartlarının uygun olması durumunda, pazartesi akşamı sona ermesi planlanıyor.''

Benli, planlanan sismik hatta kayıt alım çalışmasının tamamlanmasının ardından Koca Piri Reis'in ikmal için KKTC'de bir limana yanaşacağını ifade ederek, ''Araştırma yapmamız için başka alanlarda da görev verilmesi söz konusu. Böyle bir görev verilmesi durumunda araştırmalarımıza devam edeceğiz'' dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.