Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 28.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 28.09.2011 11:38

Çeçenleri katleden Ruslar deşifre oldu

İstanbul Zeytinburnu'nda 3 Çeçen'i katleden larının kimliği deşifre oldu.

İşte Çeçenleri katleden ajan
Rus yanlısı Çeçenistan Devlet Başkanı Kadirov'un hazırladığı 500 kişilik infaz listesinde bulunan 3 eski Çeçen direnişçinin katillerini bulmak için seferber olan İstanbul Emniyeti ilginç ayrıntılara ulaştı. Milli Gazete'nin haberine göre katliam sırasında bir araçtan Çeçenlerin üzerine ateş edilirken 2 araç da sokak başlarını tutarak katillerin kolayca kaçmasına yardım etmiş. Çeçen cinayetlerine karışan larından ikisinin ismine ulaşıldı: Alexandre Garkov ve Nadim Ayupov!

Çeçen Komutan Berkkhazh ile korumaları Rüstem Altemirol ve Zavrbek Amriev İstanbul Zeytinburnu'nda sokak ortasında öldüren Rusları yakalamak için seferber olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, İstihbarat ve Asayiş ekipleri Çeçen cinayetlerine karışan Ruslardan ikisini tespit etti. Çeçenleri öldüren silahı kullanan şahsın Alexandre Garkov adında bir Rus ajanı olduğu ortaya çıktı. Katil Rus'un Türkiye'ye 2 Eylül'de gelerek Sultanahmet'te bir otelde kaldığı bilgisine ulaşıldı. Ajanın İstanbul Aksaray'da faaliyet gösteren bir otomobil kiralama şirketinden araç kiraladığı belirtildi. Zeytinburnu'ndaki 3 Çeçen'i öldüren 2 Rus ajanından diğerinin ise Nadim Ayupov adındaki Rus ajanı olduğu öğrenildi. Ayupov'un cinayetten hemen sonra İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yurtdışına çıktığı iddia ediliyor.Sokağın başları araçlarla tutulmuş

Öte yandan Çeçen cinayetleriyle ilgili ilginç ayrıntılar da öğrenildi. 16 Eylül'de Çeçenler'e yönelik gerçekleştirilen saldırıda, saldırının yapıldığı sokağın başının iki araçla tutulduğu ifade ediliyor. Bu araçların, silahları kullanan Rus ajanların saldırının ardından rahatlıkla olay yerinden uzaklaşmaları için sokağa araç-giriş çıkışını engelledikleri belirtiliyor.

Kadirov 500 kişilik liste hazırladı

Çeçen cinayetlerinin 500 kişilik bir infaz listesi doğrultusunda hazırlandığı iddia ediliyor. Avusturya'ya kaçan Umor İsrailov adındaki eski bir Çeçen direnişçi geçtiğimiz yıllarda Zetin Gazetesi'ne konuşmuş ve Rus yanlısı Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov'un, zamanında Rusya'ya karşı savaşmış Çeçenlerden oluşan bir infaz listesi hazırlayarak bu listeyi Rusya Lideri Vlademir Putin'e verdiğini söylemişti. İstanbul'da sokak ortasında öldürülen Çeçenlerin de bu listede olduğu iddia ediliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.