Bugünkü
Takvim

Avrupa 'başörtüsünü' sordu

Avrupa Parlamemtosu, 'Türkiye'de kadın hakları' konulu taslak raprunda Türkiye'de başötrüsü nedeniyle işe alınmayan kadınları sordu.

  • Güncel
  • 28.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.09.2011 14:20
ABONE OL
Avrupa 'başörtüsünü' sordu
Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'de kadın hakları taslak raporunda, kadın istihdamının yetersizliği eleştirilerek başörtüsü nedeniyle işe alınmayan kadınların oranı soruldu.

AP Türkiye kadın hakları raportörü Hollandalı Sosyalist Emine Bozkurt tarafından kaleme alınan raporda, Türkiye'den cinsiyet ayrımı dahil işyerlerinde her türlü ayrımcılığı önleyecek etkili tedbirler alması istendi.

Bu kapsamda Türk hükümetinden ''başörtülü kadınların istihdam piyasasına erişim durumu'' dahil olmak üzere çalışmak isteyen kadınların karşılaştığı engeller hakkında AP'ye doğru veriler sağlaması talep edildi.

Taslak raporda, ''Son verilere göre kadın istihdamı oranı yüzde 24'lerden yüzde 30'lara tırmanmış olsa da bu oran hala çok düşük. Türk hükümeti daha fazla kadın istihdamı için yeni çaba göstermelidir'' denildi.

Şubat ayında AP Genel Kurulu'nda oylanacak taslak raporda, TBMM'deki kadın milletvekili oranının bir önceki dönemde yüzde 9,1 iken 12 Haziran seçimlerinde yüzde 14,3'e çıkması not edilirken bunun hala düşük bir oran olduğu belirtilerek adil temsiliyet için zorunlu kota sisteminin getirilmesi çağrısı yapıldı.

Raporda, yeni anayasada cinsiyet eşitliğinin güçledirilmesi talep edildi.

Belgede kadına yönelik şiddeti ve kız çocuklarının zorla evlendirilmesini önleyecek ve özellikle orta öğrenimde kız çocuklarının okullaşma oranını artıracak yeni tedbirler ve yasal düzenlemeler istendi.

kalan karakter 1000

SAYGIN SAYGIN

KENDİLERİ SOKAĞA ÇIKARMIYORLAR ŞİMDİDE ORADANMI SALDIRACAKLAR ONLAR VERSİN İŞ BİZE

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.09.2011 15:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.