Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.09.2011 17:28
ABONE OL

'tan kadro müjdesi

, aralarında Çatalca, Beykoz, Sancaktepe gibi ilçelerde hizmet verecek 15 itfaiye binasının toplu açılışı için Kıraç İtfaiye Hizmet binasındaydı.

Kadir Topbaş'tan kadro müjdesi
Topbaş, toplu açılış töreni sırasında itfaiyeci ve zabıtaları kapsayacak 2 bin yeni kadro için İçişleri Bakanlığına başvuru yaptıklarını söyledi.

Kıraç İtifaiyesi'nin hizmet binası açılışına katılan , İtfaiyeciliğin farklı bir görev olduğunu belirterek, "Göreve geldiğimizde 38 istasyon vardı. Şimdi 80 istasyona ulaştı bu sayı. Bugün 15 tane daha ilave ediyoruz" dedi.

İstanbul İtfaiyesi'nin zoru başardığını dile getiren Topbaş, "Geliştirdiğimiz araç ve gereçlerle olaylara çok kısa sürede müdahale etme imkanımız var. İstanbul'da günde 200'ün üzerinde müdahale etmemiz gereken olay olmakta. Saniyeler önemli. Böyle bir hassasiyeti taşıyoruz. Gururla ifade edebilirim ki dünyada sayılı itfaiyeler arasına girdi İstanbul İtfaiyesi araç gereç açısından" diye konuştu.

Topbaş itfaiye teşkilatındaki kadro sıkıntısına da değindi. Topbaş, "Göreve geldiğimiz zaman bin 852 personel vardı. Şimdi 4 bin 761' e çıktı bu sayı. Bu şehrin tamamına hizmet veren itfaiyecinin her birinin kadrolu olması gönlümüzden geçiyor. Ama kadro gelinceye kadar eleman almayalım deseydik birçok yangın felaketle sonuçlanırdı.Hizmet alımı yoluyla bunları yapmaya çalıştık. Muhafelet başta olmak üzere siyasiler bunu kullanmaya kalktı.Siyaset olsun diye herşeyi söyleyenlere bu milletin itibar etmeyeceğini biliyoruz bunun için yolumuza devam ettik" dedi.

TOPBAŞ'TAN İTFAİYECİLERE 2 BİN KADRO MÜJDESİ

Topbaş, İstanbul genelinde kurtarma ile ilgili eğitim verdiklerini de dile getirerek, "Biz İstanbul' da 3 milyon 350 bin kişiye kurtarmayla ilgili eğitim vermişiz.Bu büyüklüğe göre de telsiz sistemimizi geliştirdik. Deprem dahi olsa tesizlerimiz çökmeden çalışacağız" dedi.

Topbaş itfaiyecilerin beklediği kadroyla ilgili ise, "Hem itfaiye hem de zabıtalarımızı kadroya geçirmek için İçişleri Bakanlığımızdan kadro talebimizi yaptık. Umuyorum ki bu kadro da çıkacaktır" dedi.

Bazı itfaiye çalışanlarının seçim zamanı kullanıldığını söyleyen Topbaş, "Siyasette kullanıldılar şimdi sormak lazım. O siyasilerden medet umabilirler mi bir daha yanlarına gidebilirler mi? Bir söz vardır. Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz diye. Onların yüreği yanmaz. Biz samimiyiz. Bir emanet taşıdığımızın farkındayız böyle bir hizmet anlayışıyla hizmet vermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Topbaş, daha sonra itfiaye ekiplerinin yangına müdahale gösterisini izledi. İtfaiyeciler 9 metre yükseklikteki bina maketine 19 saniyede tırmanmayı başardı. Topbaş, daha sonra yangından dönen bir itfaiye aracının egzosundaki zehirli gazları boşaltma işlemini inceledi. Topbaş trafik kazalarında araca müdahale eden itfaiye aracının kesici ve ayırıcı aparatlarının çalışma anına da tanıklık etti. Topbaş, itfaiyecilerle fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.