Bugünkü
Takvim

Belgelerde tahrifat var

  • Güncel
  • 24.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.09.2011 18:28
ABONE OL
Belgelerde tahrifat var
kapsamında tutuklanan gazeteciler ve 'ın da aralarında olduğu 12'si tutuklu 14 şüpheli hakkında açılan davanın ek klasörlerinde 'ın şüphelilerde ele geçirilen belgeler hakkındaki hazırladığı rapor yer aldı.

SAVCILIK 'GİZLİLİK VAR MI?' DİYE SORDU
Ek delil klasörlerinde yer alan yazışmalara göre, soruşturma savcılığı sanıklar Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan'da bulunan belgeleri Genelkurmay'a gönderdi. Savcılık, Genelkurmay'dan söz konusu belgelerin 'devletin güvenliğine ilişkin belgeler olup olmadığını, gizliliklerinin kalkıp kalkmadığını ve belgelerin şahıslarda olmasında sakınca olup olmadığını' sordu.

29 ADET BELGE İNCELENDİ
Savcılığın talebi üzerine gönderilen 29 adet belge incelendi. 'İç tehdit unsurları', 'terörle etkin mücadele', 'Türkiye'deki aşiretlerle ilgili bilgiler', 'İsrail Devleti ve şirketlerinin GAP bölgesinde yaptığı çalışmalar' konulu belgelerin incelenmesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na rapor gönderildi.

BAZI BELGELER TSK'YA AİT DEĞİL
Raporda 29 adet belgenin 16 tanesinin TSK'ya ait olmadığı, 9 tanesinin güncelliğini yitirdiği belirtildi. 4 belgenin ise gizlilik derecesine sahip olduğu ve gizliliklerinin kalkmadığı belirtildi.

BELGELER ÜZERİNDE TAHRİFAT YAPILMIŞ
16 tane belgenin TSK'ya ait olmadığının belirtildiği raporda, gönderilen belgeler arasında TSK'ya ait bazı belgelerin bulunduğu ancak bu belgeler üzerinde tahrifat yapılarak sahte olarak üretildiği vurgulandı.

TAHRİFAT YAPANLARA KAMU DAVASI AÇILDI
Genelkurmay, söz konusu belgelerin üzerinde tahrifat yapılmak suretiyle sahte olarak üretildiği tespit edilmiştir. Konuyla ilgili Askeri Savcılık tarafından soruşturma açılmış ve soruşturma neticesinde olayın failleri hakkında kamu davası açılmıştır" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.