Bugünkü
Takvim

nda uzlaşma

  • Güncel
  • 22.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.09.2011 21:27
ABONE OL
Sendikalar Kanunu'nda uzlaşma
Hükümetle işçi kanadı, nda yapılacak 33 maddelik değişiklik için uzlaşmaya vardı. , bu değişikliklerle kanundan 12 Eylül'ün izlerinin silindiğini belirtti.

Türkiye'nin Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) nezdinde eleştirilere maruz kaldığı pek çok düzenlemenin Türkiye şartlarına göre değiştirildiğini bildirdi.

Bakan Çelik, dün gerçekleştirilen Üçlü Danışma Kurulu toplantısında Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün'le bir araya geldi.

Çelik, 2821 Sayılı Sendikalar Kanunu taslağıyla ilgili sosyal taraflarla yapılan görüşmede, 33 maddede mutabakat sağlandığını aktardı.

BİRDEN FAZLA SENDİKAYA ÜYELİK YOLU AÇILDI
Çelik'in verdiği bilgilere göre, Sendikalar Kanunu'nda uzlaşmaya varılan değişikliklerden bazıları şöyle:

-28 olan iş kolu sayısı 18'e indirildi.

-Sendikaya üyelikte ve üyelikten ayrılmada noter şartı kaldırılarak, e-devlet üzerinden üyelik uygulamasına geçilecek.

- Sendika üyelik aidatında, sendika ve işçi talebi uygulanacak.

-Sendikalar faaliyetlerini tüzüklerine göre yapacak. Aynı iş kolunda farklı işverene bağlı olarak çalışan işçiye birden fazla sendikaya üye olma hakkının getirilecek.

-Sendikalara üyelik yaşı 16'dan 15'e indirildi. Ayrıca sendikaların denetiminde yeminli mali müşavirler yetkili kılındı.

-Ceza hükümleri hafifletilerek hapis cezaları adli para cezalarına dönüştürülecek. Geçici süreli işsizlikte sendika üyeliğinin devamı sağlanacak.

-Sendikalar da radyo ve televizyon kurabilecek.

- Önceden sendika kurabilmek için, sendikanın kurulacağı iş kolunda fiilen çalışmış olma şartı kaldırılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.