Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.09.2011 21:36
ABONE OL

Kadınların katledilmesi Siirt'i ayaklandırdı

Kadınların katledilmesi Siirt'i ayaklandırdı
'nın Siirt'e 4 kadını öldürmesi bölgede infiale yol açtı. Siirt'te faaliyet gösteren 27 , silahlı ve bombalı eylemin yaşandığı yere karanfiller bıraktı. Hayatını kaybedenleri anan STK'lar,

Olayın yaşandığı yere yürüyen Siirtliler, 4 genç kızın fotoğraflarının yer aldığı platformu çiçeklerle donattı. Siirt Valisi Musa Çolak'ın esi Gülsüm Çolak, Emniyet Müdürü Recep Güven'in eşi Nudran Güven ve çok sayıda Siirtli kadın da anmaya iştirak etti.

STK'ların hazırladığı ortak açıklamayı okuyan Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Adil Doğrusever, "Örf ve adetlerimizde kadına el kalkmaz, kavga edilen kişinin yanında kadın varsa yine el kalkmaz. Peki, içinde 6 genç kızımızın bulunduğu sivil araca uzun namlulu silahlar ve el bombalarıyla saldırmak hangi örf ve dete sığar?" diye sordu.

Yıllardan beri devam eden çatışma ortamında en çok sivil halkın zarar gördüğünü anlatan Doğrusever, önceki akşam gerçekleşen olayda yine mazlum, savunmasız insanların mağdur olduğunu vurguladı.Terör olaylarının bölgenin huzur ve güvenini bozduğunu, sınır ticaretinin gerilediğini, sermayenin kaçtığını, işsizlik çoğaldığını belirten Doğrusever, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu vahşi saldırının meşru, makul, mantıklı, siyasi, akli veya ahlaki hiçbir gerekçesi olamaz.

Terör olayları on binlerce insanımızın canına mal olmuş, binlerce aile evlat acısıyla perişan olmuştur. Bölgemizi kan ve gözyaşına mahkûm edenler, bölge sorununda çözümün tarafı olamazlar. Gelinen nokta itibariyle 'Kürt sorunu değil, Kürtlerin PKK sorunu vardır tezi' doğru çıkmaya başlamıştır.

Bu eylemleri gerçekleştiren canilerin en kısa zamanda yakalanarak adalete teslim edilmesini istiyoruz. Türkiye'nin yeni anayasaya yoğunlaştığı, uluslararası arenada 9 vatandaşımızı şehit eden İsrail'den özür beklediği bir zamanda İsrail'in teröre destek vermekle tehdit ettiğinin basına yansıdığı bir ortamda bu tür bir saldırının gerçekleşmiş olması anlamlıdır.

Demokrasi ve barışı istemeyenlerin çirkin yüzü bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bu ülkenin ana unsuru olan etnik farklılıkların kardeşlik ve birlikteliğini istemeyenler, bu çatışma ortamını körüklemekte, kargaşa, kaos ve kandan medet ummaktadırlar.

Sivil toplum kuruluşları olarak bugün bu olayı kınamak ve kardeşliğimizi haykırmak için buradayız. Bin yıldan beri birlikte yaşayan kardeş halkların huzurunu bozmayı amaçlayan zihniyet hiçbir zaman başarılı olamayacaktır. Sorunların şiddet ve tedhiş yöntemleri ile çözülemeyeceği bilinmelidir.

Hükümet ve tüm sivil kesimler Kürt sorununun çözümünde acilen inisiyatif alarak mevcut problemi ortadan kaldıracak sivil ve barışçıl projeler geliştirmelidir. Bu projeler, TBMM tarafından müzakere edilip hayata geçirilmelidir. Biz aşağıda imzası bulunan Siirt STK'ları olarak bu menfur saldırıyı kınıyor şiddetin toplumsal barışa katkı sunmadığının altını bir kez daha çiziyoruz."

Siirt İşadamları Derneği Başkanı Faruk Pamukçu da yapılan katliamı kınadıklarını ifade etti. Pamukçu, diyalog sürecinin başladığı, Türkiye'nin artık dünyada söz sahibi olduğu ve demokratik hakların artık masaya yatırıldığı bir dönemde terörün artmasının art niyet ve insanlık dışı bir çalışma olduğunu kaydetti.
Vali Musa Çolak'ın eşi Gülsüm Çolak ise 4 genç kızın katledilmesinin bir insanlık ayıbı olduğunu ifade etti. Çolak, "Ne olur kimse bunlara destek olmasın, yardımcı olmasın ve kanmasın. Ben bu kızları tanırdım. Çok üzüldüm. Bunların ne günahı vardı?" sorusunu yöneltti.

Kooperatif Mahallesi Muhtarı Metin Barbarosoğlu'nun kızı Sefa Barbarosoğlu da vefat eden Nergiz Evin'in çocukluk arkadaşı olduğunu belirtti. Barbarasoğlu, karanfil atarken gözyaşlarına hkim olamadı. Babası ve diğer bayanlar tarafından sakinleştirilen Barbarosoğlu'nu, Valinin eşi Gülsüm Çolak ve Emniyet müdürün eşi Nurdan Güven da teselli etmeye çalıştı. Fatiha ve Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından kalabalık dağıldı.

Açıklamaya, Memur-Sen ve bağlı 11 sendika, Sanayi ve Ticaret Odası, Ziraat Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkrlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Fıstık Üreticileri Birliği, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Siirt İş Adamları Derneği, Siirtliler Net Derneği, Siirt Sanayici İş Adamları Derneği, Pervarililer Derneği, Elektrikçiler Derneği, SÖDER, Gençlerin Eğitimini Destekleme Derneği, Tarım Danışmanları Derneği, Şefkat Derneği katıldı.