Bugünkü
Takvim

Donanma yola çıkıyor

  • Güncel
  • 22.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.09.2011 19:24
ABONE OL
Donanma yola çıkıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , halen İzmir Limanında demirli bulunan Piri Reis gemisinin yarın Akdeniz'e hareket edeceğini açıkladı.

Bakan Yıldız, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulunun enerji işlerinden sorumlu üyesi Awat El-Barasi ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Akdeniz'deki çalışmaları yoğunlaştıracaklarını ve Akdeniz ile alakalı programlarını öne alacaklarını bildiren Yıldız, ''Piri Reis'i de yarın yola çıkaracağız. O alanlara doğru hareket edecek'' dedi.

Bakan Yıldız Türkiye Cumhuriyeti olarak hiçbir zaman tahrikkar davranışlarda bulunmayacaklarını vurgulayarak, ''yakın vadede Akdeniz'de suların ısınmasını beklemiyoruz'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, KKTC ile yapılan kıta sahası sınırlandırma anlaşmasının özellikle Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) yeni alanlar açacağını bildirdi.

Bakan Yıldız, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulunun Enerji İşlerinden Sorumlu Üyesi Awat El-Barasi ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dün ABD'de Türkiye Cumhuriyeti KKTC arasında imzalanan kıta sahası sınırlandırma anlaşmasının özellikle TPAO'ya yeni bir açtığını söyleyen Yıldız, bundan sonraki süreçte KKTC'nin ruhsat alanlarını belirleyerek, bunları ilana çıkacağını kaydetti.

Yıldız, ''İnanıyorum ki TPAO oradan aramalarla alakalı yetki alacaktır ve KKTC Bakanlar Kurulunun onayı ile beraber bu devreye girecektir. Ama biz bu yeni açılan alanla beraber oradaki çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz ve programımızı öne alıyoruz'' dedi.

Akdeniz'le alakalı dizayn edilmiş bir program bulunduğunu hatırlatan , bu programın öne alınacağını, bölgede Norveç firmasıyla beraber yapılan çalışmaların devam edeceğini, aynı zamanda yarın da Piri Reis gemisinin yola çıkartılacağını bildirdi.

Piri Reis'e askeri refakat olup olmayacağı yönündeki sorular üzerine Yıldız, ''Gerektiği kadar olacak'' yanıtını verdi.

ULUSLARARASI ŞİRKETLERLE ALAKALI TASNİF
Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan anlaşmanın özellikle denizlerde faaliyet gösteren uluslararası şirketlerle alakalı bir tasnife gitmelerini zorunlu kıldığını belirtti.

Yıldız, ''Yani bu muazalı bölgede uluslararası hukuka aykırı davranan ve çalışmalarını bu yönde sürdüren firmaların bizim yapacağımız çalışmada listede yer alamayacağını söylemeliyim. TPAO'nun işbirliği yapacağı firmalar arasında bu tür firmalar olmamasına özellikle özen göstereceğiz'' dedi.

''Bütün komşularla sıfır problem üzerine kurulu yapının istismar edilmesi halinde ki şu anda bunun bir kısım belirtilerini görüyoruz, ancak biz o zaman harekete geçiyoruz'' diyen Yıldız, Türkiye'nin davranışlarının hiçbir zaman başkalarının yaptığı gibi tahrikkar olmayacağını kaydetti.

Bakan Yıldız, kıta sahası sınırlandırma anlaşmasının verdiği yetki ve onun genişlediği alan neresi ise bu alanların kullanılabileceğini ve şu anda programlarında da bu alanlar bulunduğunu bildirdi.

KKTC ile yapılan kıta sahası sınırlandırma anlaşmasının Kıbrıs adasının tamamını kapsayıp kapsamadığının sorulması üzerine Bakan Yıldız, öncelikle adanın kuzeyinde bu aramaların yapıldığını, ama çakışan alanlar da bulunduğunu söyledi. Bakan Yıldız, ''Gerek görüldüğünde de o alanlara tabi ki girilecektir'' diye konuştu.

kalan karakter 1000

drojen drojen

yav o nasıl donanma gemisi öle,valla fotodan donanma değilde sanki balıkçı teknesine benziyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.09.2011 23:52
tc tc

gemiiii oo kardeşimmm yazıyıı okumaya zahmett edersennn

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.09.2011 22:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.