Bugünkü
Takvim

'ya sürprizi

Bilimadamları, molekülleri titreştiren ışınıyla yola döşenmiş gibi patlayıcı maddelerin tespit edilebileceğini ortaya çıkardılar.

  • Güncel
  • 20.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 20.09.2011 09:26
ABONE OL
PKK'ya lazer sürprizi

Yol kenarına döşediği mayınlarla Mehmetçiğe pusu kuran PKK'ya bir kötü haber daha geldi.

'nin Michigan Üniversitesinde yapılan çalışmada, her molekülün kendine özgü bir titreşimi bulunduğundan, ışınının güvenli bir mesafeden yeri tararken patlayıcıyı ''hissedebileceği'' tespit edildi.

Askerlerin özellikle yol kenarına gizlenmiş gibi patlayıcılarla büyük kayıp vermelerine yol açan saldırıların önlenmesinde büyük katkısı olabileceği belirtilen araştırmada, moleküller uzun sinyaller verecek şekilde lazer ışınıyla kısa sinyallerle harekete geçirildi. Moleküllerin harekete geçirilmesiyle lazer sensörü de bombanın moleküler yapısını tespit edebildi.

Lazer sensörünü keşfeden ekibin başında yer alan Dr Marcos Dantus, yol kenarına gizlenen patlayıcıları tespit etmenin çevrede mevcut kimyasal bileşenlerin bombanın moleküllerini maskelemesinden ötürü her zaman sorun olduğunu belirterek, ''Moleküler yapıyı hassas şekilde anlayabilmek bombaların tespit edebilmesinde ve yalan ihbardan dolayı binaların boş yere tahliye edilmesinin. yolların kapatılmasının da önüne geçecektir'' dedi.

kalan karakter 1000

ali ali

Atı alan Üsküdar'ı geçmezse iyi bir şey

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 20.09.2011 11:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.