Bugünkü
Takvim

PKK'yı bitirecek icat

  • Güncel
  • 19.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.09.2011 23:27
ABONE OL
PKK'yı bitirecek icat
, ışınıyla yola döşenmiş mayın gibi patlayıcı maddelerin tespit edilebileceğini ortaya çıkardılar.

ABD'nin Michigan Üniversitesinde yapılan çalışmada, her molekülün kendine özgü bir titreşimi bulunduğundan, lazer ışınının güvenli bir mesafeden yeri tararken patlayıcıyı "hissedebileceği" tespit edildi.

Askerlerin özellikle yol kenarına gizlenmiş mayın gibi patlayıcılarla büyük kayıp vermelerine yol açan saldırıların önlenmesinde büyük katkısı olabileceği belirtilen araştırmada, moleküller uzun sinyaller verecek şekilde lazer ışınıyla kısa sinyallerle harekete geçirildi.

Moleküllerin harekete geçirilmesiyle lazer sensörü de bombanın moleküler yapısını tespit edebildi.

Lazer sensörünü keşfeden ekibin başında yer alan Dr Marcos Dantus, yol kenarına gizlenen patlayıcıları tespit etmenin çevrede mevcut kimyasal bileşenlerin bombanın moleküllerini maskelemesinden ötürü her zaman sorun olduğunu belirterek, "Moleküler yapıyı hassas şekilde anlayabilmek bombaların tespit edebilmesinde ve yalan ihbardan dolayı binaların boş yere tahliye edilmesinin. yolların kapatılmasının da önüne geçecektir" dedi.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

o cihazi bize satarlar sonrada o cihaza yakalanmayan mayini icat ederler onuda pkk ya satarlar. Yillardir ayni senaryo.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.09.2011 02:05
karasövalye karasövalye

Bana göre Türkiye Iran gibi kararli olarak PKK nin üstüne gitmedigi sürece bu pislik bitmez aksine cogalir,ayrica ucaklarimizin terör yuvalarini sadece havadan bombalamasi göz boyamaktan ileri gitmemektedir,yani 30 yildan beri havanda su dövmekten baska bir sey yapamadik ve malesef bunun sonucuda bir cok sehit veriyoruz. hic kimse bize masal anlatmasin 30 yildan beri bunlari dinlemekten biktik......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.09.2011 00:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.