Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 19.09.2011 10:04

nde yasağına cezası

AİHM'den TC'ye namaz cezası
Star gazetesinin haberine göre İsmail Cevahirli 1996'da TSK'dan kendi isteği ile emekliliğe ayrılmış ve Bolu Gerede'de serbest avukatlık yapıyordu. Emekli Binbaşı Av. Cevahirli 31 Mart 2002'de bir dava için Ankara'ya gidip Sıhhiye 'ne yerleşmişti. Odada kılmak istedi. Nöbetçi amir izin vermeyince merdiven boşluğunun sahanlığında namazını kılan Cevahirli'nin yanına gelen nöbetçi amir tepki gösterdi. Kimliğine el konan Cevahirli'nin sabah orduevini terk etmesi istendi. Bu olay sebebiyle askeri tesislere girişi yasaklanan Cevahirli, 24 Aralık 2002 tarihinde Sıhhiye ordu evine bir kez daha gittiğinde subay kimliğini göstermesine rağmen konaklamasına izin verilmedi.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ()'nde, dava açan İsmail Cevahirli'nin talebi AYİM tarafından reddedildi.

Bunun üzerine davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı. ise, Türkiye Cumhuriyeti'ni manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Cevahirli 6 bin 500 euro tazminat kazandı. İsmail Cevahirli, "Benzer durumdaki arkadaşlar haklarını arasınlar" dedi.

kalan karakter 1000

deve deve

allahın hikmeti herkaze ders olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 19.09.2011 10:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.