Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.09.2011 21:13
ABONE OL

Taşeron işçilere 27'şer yıl hapis istemi

Taşeron işçilere 27'şer yıl hapis istemi
'daki 'nde 'destek hizmetleri' ve 'temizlik' ihalelerini protesto ve kadro eyleminde polisin görevini engelledikleri ileri sürülen 25 taşeron işçi ve sendikacı hakkında 27'şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bin 700 taşeron işçinin çalıştığı Çukurova Üniversitesi'nde 22 Ağustos'ta destek hizmetleri ve temiz ihalelerinin yapılacağı salonun önünde bekleyen Dev Sağlık İş ve SES yöneticileri ile 300 kadar taşeron işçi, oturma eylemi yaptı.

Uyarılara karşın dağılmayan işçi ve sendikacılara polis müdahale etti. Çıkan arbedede 23 işçi yaralandı. Aralarında, DİSK Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Hotlar, Dev Sağlık İş Çukurova Bölge Başkanı Bülent Kara ve Dev Sağlık İş Yönetim Kurulu Üyesi Cumali Bolat'ın da bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

Yaptıkları eylemle ihaleleri engelledikleri iddia edilen şüpheliler, sevk edildikleri nöbetçi mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, 25 kişi hakkında iddianame hazırladı. Savcı, şüphelilerin her bir ihaleden 12'şer yıl olmak üzere 2 ihaleden 24'er yıl, polislere görevlerini yaptırmamaktan da 3'er yıl olmak üzere toplam 27'şer yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Haklarında toplam 27'şer yıl hapis cezası istenen 25 sendikacı ve işçi, Cumhuriyet Savcısı'na verdikleri ifadelerinde, suçlamayı kabul etmeyip, sadece ihale salonunun bulunduğu yere oturma eyleme yapmaya gittiklerini, bu sırada polislerin müdahalesiyle karşılaşıp yaralandıklarını ileri sürdü. Şüpheliler, önümüzdeki günlerde 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.