Bugünkü
Takvim

Üniversitede skandalı

Adana polisi, 'nde yakıt ihalesine fesat karıştırarak ihaleyi kazandığı, üniversiteye kalitesiz yakıt vererek devleti 3.5 milyon zarara uğrattığı ve üniversite görevlilerine 20 bin lira verdiği ileri sürülen 2'si kadın 16 kişilik çeteyi çökertti.

  • Güncel
  • 25.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 25.02.2011 12:29
ABONE OL
Üniversitede rüşvet skandalı
Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü Mali Şube Büro Amirliği, yaklaşık 6 ay önce savcılığa gelen 'nde 5 yıldır yakıt ihalesini alan firmanın düşük fiyata ihaleyi kazandığı, ihaleyi aldıktan sonra kalitesiz yakıt getirdiği ve üniversite görevlilerine verdiği ihbarı üzerine harekete geçti. Polis, ihbar üzerine firma sahiplerini ve üniversite görevlilerini hem fiziki hem de teknik takip yoluyla incelemeye başladı.

Yapılan takip sonucunda, firmanın ihaleyi verilen fiyattan daha düşük fiyata aldığı, ihaleyi aldıktan sonra ise 4 numaralı yakıt yerine daha ucuz ve kalitesiz olan 6 numaralı yakıt kullandığı belirlendi. Bunun üzerine polis incelemeyi daha da derinleştirerek çetenin liderliğini Mehmet Ali G.'nin (50) yaptığını, Mehmet Ali G.'nin daha önceden, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, ihaleye fesat karıştırma ve nitelikli dolandırıcılıktan suç kaydı bulunduğu için firmayı eşi Pembe G.'nin (46) üzerine yaptığı ortaya çıktı.

Polis, firma üzerine iki tane tanker olduğunu ve bu tankerlerin yakıtları eskortlu getirildiği, birinde kaliteli yakıt diğerinde ise kalitesiz yakıt olduğunu belirledi. Yapılan takipte tankerler sürekli kontrol edildi. Tankerlerin 6 numaralı kalitesiz yakıtın yanı sıra asfaltı yakıta çevirdiği de görüldü. Bu arada çetenin üniversite görevlilerine getirdiği yakıttan numune ermediği görevlilere temiz numune verdiği belirlendi. Ayrıca çetenin üniversite görevlilerine 5 yılda 20 bin lira nakit rüşvet ve özel araçlarına belirlenen petrol istasyonundan yakıt verdiği ortaya çıktı. Çetenin bu rüşveti ve verdiği yakıtları ajandasına kime verdiyse tek tek yazdığı da belirlendi. Polis bütün bu delilleri topladıktan sonra 4 gün önce operasyon düğmesine bastı. "Kara Rüşvet" operasyonunda 2'si kadın çete lideriyle birlikte 16 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerle birlikte çok sayıda mermi, yakıt ve ajandalar ele geçirildi. Çetenin rüşvetin belgelerini yırtıp çöpe attığı da görüldü. Yapılan incelemede çetenin 5 yılda devleti yılda 700 bin lira toplamda ise 3.5 milyon lira zarara uğrattığı belirlendi. Yakalanan 16 kişi arasında çete lideri Mehmet Ali G.'nin eşi Pembe G. ile hem sekreteri hem de sevgilisi olduğu ileri sürülen Damla P. (31) bulunuyor. Ayrıca gözaltına alınanlar arasında üniversitenin bakım işletme müdürü, müdür yardımcısı, Levazım Ayniyet Şube Müdürlüğü Şefi, Satın Alma Müdürlüğü Şefi, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü'nde görevli memurda bulunuyor. Çetenin Çukurova Üniversitesi'nde yönetim ve sınıfların kaloriferlerinin yakıtlarını verdiği belirlendi. Bu arada Adana Emniyet Müdürlüğü çetenin üniversiteye verdiği yakıttan aldığı numuneyi TÜBİTAK'ta inceletti. Yakıtın kalitesiz olduğu ve 6 numaradan daha kötü olduğu ortaya çıktı.
Çete üyeleri emniyetteki sorgularının ardından "Çıkar amaçlı suç örgütü faaliyeti çerçevesinde ihaleye fesat karıştırmak, ihale şartlarına uymayarak kalitesiz yakıt vermek, kamu kurumlarını dolandırmak ve rüşvet vermekten" adliyeye sevk edildi.

kalan karakter 1000

meçhul meçhul

tek bir şey soruyorum ... bu insanlar böyle abartıldı abartıldı peki sonuç ? SONUÇ : Hepsi gözaltından bırakıldı , özgür ve dışarıdalar ... Adalet verdi haklarını , suçlu olsalardı çıkamazlardı tutuklanırlardı ... neden bu haber yapılmıyorda sadece gözaltı haberi yapılıyor ... Rüşvet vardı da polis neden rüşvet verilirken olay üzerindeyken baskın yapmadı görsel resim çekmedi ? Yakıt kötü yakıttı da neden üniversite memnundu yakıtın yanmasın dan , neden arıza meydana gelmedi ... bu işi anlayanlara sorun bakalım kötü yakıtta brülörlerde nasıl arızalar meydana gelir ... peki üniversitede böyle bir arıza olmuşmu ? Ve örgüte gelince artık türkiyede özel sektör bitmiş galiba , özel sktörde çalış adın örgüte karışsın ... üstüne üstlük bu şirketde aile şirketi ... soruyorum türkiyeye aile şirketi olmak örgüt mü olmak demektir ...? bu nasıl bir yaşam tarzı , herkeste bu şişirme haberlere inanmış kalmış ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2011 18:53
uygar uygar

50-60 yaşında adamlar ömürleri bitmiş artı ünv.okumuşlar hala rüşvet yiyolar yazık ya bunlar gibi adamlar yüzünden devletimiz kalkınamıyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.02.2011 16:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.