Bugünkü
Takvim

yerine yağ yakıyorlar

fiyatlarına art arda yapılan lar nedeniyle otobüs, kamyon ve taksicilerin yüzde 80-90'ının motora zarar verip, çevreyi kirletmesine rağmen yerine, daha ekonomik olan 10 numara yağ kullanmaya başladığı ileri sürüldü.

  • Güncel
  • 28.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.01.2011 14:47
ABONE OL
Mazot yerine yağ yakıyorlar
Konya Şoför, Nakliyeci ve Otomobilciler Odası Başkanı Kemal Can, sektörde faaliyet gösteren tüm şoförlerin ana giderlerinin olduğunu söyledi. Akaryakıt fiyatlarına ardarda gelen ların da nakliyeci esnafını zor duruma düşürdüğünü ifade eden Can, zamlar nedeniyle birçok esnafın iflas ettiğini, birçoğunun da zararına çalıştığını belirtti.


''ESNAFIN YÜZDE 80-90'I YAĞ YAKIYOR''

Can, yapacak başka mesleği bulunmayan, alternatif iş imkanı bulunmayan şoförlerin, araçlarında artık yerine ''10 numara'' yağ kullanmaya başladığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

''Yapılan zamlar nedeniyle esnafımız artık akaryakıt istasyonuna gitmeyi unuttu. Birçoğu yağ yakıyor. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle otobüs, kamyon ve taksicilerin yüzde 80-90'ı aracın motoruna zarar verip, çevreyi kirletmesine rağmen mazot yerine, daha ekonomik olan 10 numara yağ kullanmaya başladı. Biz her fırsatta sürücelere, üyelerimize yağ kullanımının zararlarını, motora ve çevreye olumsuz etkilerini anlatarak kullanmamalarını istiyoruz ancak yine de önüne geçemiyoruz. Esnaf yağ yaktığı için bunu bilen işveren de daha düşük fiyatla iş veriyor. Yani sonuçta yine aynı hesaba geliyor. Onun için esnafımızdan araçlarının motorlarına zarar veren, çevreyi kirleten bu yağları kullanmamalarını istiyoruz.''

Yağ kullanımının sektörde çalışanlar arasında da haksız rekabete neden olduğunu anlatan Can, bunun önüne geçilebilmesi için yağ satışında ağır şartlar aranması gerektiğini, bu şartları yerine getirmeyenlerin yağ satışına izin verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Can, bu konuda Çevre ve Orman İl Müdürlüklerin gerekli denetimleri yaptığını anımsatarak, araçlarda mazot yerine hava kirliliğine neden olduğu bilinen yağ kullanımının önüne geçilebilmesi için denetimlerin artırılması gerektiğini kaydetti.

Kemal Can, akaryakıta yeni zamlar yapıldıkça yağ kullanımının da o ölçüde artacağını sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

çevre dostu çevre dostu

10 numara yağı yakıt olarak kullananlar çocuklarımızı ve bizleri sehirliyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.02.2011 20:00
kamyoncu kamyoncu

daha yenimi öğrendiğiniz yağ kullandıklarını..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.01.2011 16:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.