Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 25.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.01.2011 13:59
ABONE OL

Türkiye fena soğuyacak!

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren ’da kar etkili oluyor.

Türkiye fena soğuyacak!
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl) ile Erzurum, Hakkari, Şırnak, Siirt , Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışlar; Marmara'nın kuzeydoğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova), Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz ve Sinop, Adıyaman, Yozgat, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu, Muğla ile Antalya'da kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Amasya, Tokat, Çorum), Doğu Anadolu'nun batısı ile Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ve Batı Karadeniz'de 8 ila 10 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, İç Anadolu'nun doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat), Marmara ve kuzey Ege'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

İSTANBUL'DA YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Soğuk havanın kendisini iyiden iyiye hissettirdiği İstanbul'da bu gece ve yarın yoğun bekleniyor. Vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları istendi.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara'nın kuzeydoğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova), Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz ve Sinop, Adıyaman, Yozgat, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu, Muğla ile Antalya'da kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; İç Anadolu'nun doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat), Marmara'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (soba ve baca gazı zehirlenmeleri, deniz ulaşımında aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Yurdun doğu kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova çevreslerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinden itibaren 'da kar, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; kuzey ve kuzeybatı yönlerden (Poyraz) kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, Afyon ve Kütahya çevreleri karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Doğu Akdeniz, Muğla ile Antalya'da kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur, öğle saatlerinden sonra kuzeydoğusunda (Yozgat, Sivas, Kayseri), akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Yozgat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin doğusunda, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; Sinop, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olmak üzere kıyılarda yağmur, gece saatlerinde karla karışık yağmur, iç kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar Orta Karadeniz'de kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur, akşam saatlerinde Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Amasya, Çorum, Tokat) ile Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl) ile akşam saatlerinden itibaren Erzurum, Hakkari, Şırnak çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar batısında (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl) yağmur, akşam ve gece saatlerinde bölgenin yağış alan kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde kuzeyinde buzlanma ve don olayı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı (Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa) ile bugün Diyarbakır çevreleri sağanak yağışlı geçecek.