Bugünkü
Takvim

İsrail Mavi Marmara raporunu açıklıyor

Raporunun ilk bölümünü açıklayan Komisyon, oy birliğiyle, "İsrail, operasyon sırasında uluslararası hukuka uygun hareket etti" görüşünü benimsendi.

  • Güncel
  • 23.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.01.2011 15:13
ABONE OL
İsrail Mavi Marmara raporunu açıklıyor
İsrail Radyosuna göre, Turkel Komisyonu, raporun ilk bölümünü açıkladı. "İsrail'in uluslararası hukuka uygun biçimde hareket ettiği" kanısına varan Komisyon, "Hiç kimsenin Gazze'ye uygulan deniz ablukasını göz ardı etme hakkı yok" değerlendirmesini de yaptı.

"İsrail'in Gazze halkına karşı eylemde bulunduğunun söylemek için herhangi bir temel bulunmadığı"nı da belirten Komisyon'un ulaştığı sonuçların, tüm üyeleri ve iki yabancı gözlemcisinin desteklendiğine dikkat çekildi.

Yeni Zelanda Eski Başbakanı Geoffrey Palmer'in başkanlık ettiği komisyonda hem İsrail'den hem de Türkiye'den temsilciler bulunuyor. Türkiye, söz konusu komisyona kendi raporunu daha önce sunmuştu. Ancak komisyon, nihai kararını açıklamak için İsrail'in raporunu bekliyordu.

Raporun iki gözlemcisi Kanada'dan Ken Watkin ve İrlanda'dan Lord David Trimble'ın, raporun sonuçlarını okuyarak imza attıkları belirtildi. Raporun birkaç ay sonra sunulması beklenen ikinci kısmında ise uluslararası hukukun şüpheli ihlallerini soruşturma mekanizmasını ve hükümetin baskına ilişkin karar alma sürecini incelemesi bekleniyor.

9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği saldırı, Türkiye'nin şiddetli tepkisinin çekmesinin yanı sıra uluslararası kamuoyu tarafından da kınanmıştı. Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen ayrı bir soruşturmada da İsrail donanmasının "kabul edilemez derecede bir vahşet sergilediği" belirtilmişti.
Özgür Gazze Filosu, 600'e yakın eylemciyle beraber Gazze ablukasını kırmaya çalışırken, uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğramıştı. Gemidekiler, İsrail askerlerinin saldırdığını açıkça dile getirirken, İsrail ise askerlerin kendilerini savunduklarını öne sürmüştü.

İsrail'de soruşturmayı, yaş ortalaması 85 olan bir Turkel Komisyonu gerçekleştiriyor. Komisyonun 95 yaşındaki bir üyesi de soruşturma sırasında hayatını kaybetti.

kalan karakter 1000

YUSUF KILINÇ YUSUF KILINÇ

BOZACININ ŞAHİDİ ŞIRACI OLURSA AKLANIR TABİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.01.2011 22:13
Ali Ali

bu Karari verenlerin Akli dengelerinin yerinde oldugunu tahmin etmiyorum bunlarin ahi gitmis vahi kalmis kendi ki.larini temizlemeyen bu yaslilar kalkip uluslar arasi sularda kimin hakli olup kimin haksiz oldugunu savunamazlar. Israil ve Sahibi ABD nin bir oyunu bunu kendileri yatabilirler Türklere yuturamazlar tabii buna benzer yasli guruplar Türkiyede de var örnek Demirel,Cindoruk,Erbakan bunlarin ahi gitmis ama elerini siyasete cekmiyorlar gerci bunlari adam yerine koyan,da yok ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.01.2011 16:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.