Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.01.2011 11:45
ABONE OL

gözaltında

Tahliye edilen sanıklardan yeniden gözaltına alındı.

Hacı İnan gözaltında
Tahliye edilen sanıklarından yeniden gözaltına alındı.

102. madde ile tahliye edilen Hizbullah liderlerinden Hacı İnan, oğlu ve İlyas Kutluman polis tarafından gözaltına alındı.

Türkiye, yeni yılın ilk günlerinde gerçekleşen Hizbullah liderlerinin cezaevlerinden tahliye edilmesiyle sarsıldı.Henüz tahliyenin şaşkınlığı yaşanırken ve tartışmalar devam ederken 186 kişiyi öldürmekle suçlanan örgüt liderlerinin Türkiye'den firar ettiği ortaya çıktı. Polis operasyonlar yaptı ancak kimseye ulaşamadı.

Örgütün askeri kanat sorumlusu Hacı İnan, diğerlerinin aksine karakola gidip imza verdi. Ve İnan bugün gözaltına alındı.

ADANA VE MERSİN'DE 18 KİŞİ GÖZALTINDA

Adana, Mersin ve İzmir'de Hizbullah terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 18 kişi adliyeye sevk edildi. Yakalananlar arasında bulunan A.S.'nin çocuklarının Afganistan'da El Kaide kampında olduğu anlaşıldı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin geçtiğimiz cumartesi sabaha karşı yaptığı çalışma sonucu, Adana merkezde 15, Ceyhan ilçesinde 1, İzmir'de 1, Mersin'in Tarsus İlçesi'nde 1 kişi gözaltına alındı. Zanlılarla ile birlikte 2 ruhsatsız, 1 kuru sıkı tabanca, 1 pompalı tüfek, örgütsel dokümanlar, örgütün propagandasının yapıldığı VCD'ler ve kitaplar ele geçti.

Zanlılar, sorgularının tamamlanmasının ardından bu sabah geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. 15 aydır fiziki ve teknik takibe alınan zanlıların, Hizbullah terör örgütüne yakınlığı ile bilinen Mustazaf-Der, Anadolu-Der, Akit-Der dernekleri ile İlk Haber Ajansı yöneticileri oldukları iddia edildi. Zanlılardan, A.T.'nin Hizbullah'ın Adana sorumlusu olduğu iddia edildi. Yine yakalananlar arasında bulunan A.S.'nin de ifadesinde, çocuklarının Afganistan'da El Kaide kamplarında olduğunu, ağabeyinin ise Afganistan'da El Kaide üyesi olduğu ve ABD'li askerlerle girdiği çatışmada öldürüldüğünü söylediği öğrenildi.

Şüpheliler, örgüt adına propaganda yapmak ve terör örgütüne üye olmak suçundan adliyeye sevk edildi.