Verdiğiniz her kilo bir reflü ilacı yerine geçer

İstanbul Cerrahi Hastanesi Reflü Hastalığı Tanı ve Tedavi Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel reflüyle ilgili merak edilenleri yanıtladı. İşte anlattıkları...

Reflüye nasıl bir yaşam neden olur?

Ne yaşam tarzımızı, ne de genlerimizi reflü hastalığına yakalanmamızdan sorumlu tutamayız. Mide kapakçığımız bozuk değilse, ne yersek yiyelim ya da nasıl yaşarsak yaşayalım reflü hastası olmayız. Sadece karın içi basıncını arttıran durumlar mide fıtığı olasılığını da artırarak reflüye zemin hazırlarlar. Bunun en güzel örneği şişmanlık. İdeal vücut ağırlığının üzerinde olmak, en önemli ve giderilebilir risk faktörüdür. Dolayısıyla zayıflamak reflüyü kesin azaltır. Bunun dışında reflü, 7’den 70’e her iki cinste de ortaya çıkabilen bir durum.

CİLT KANSERİ OLMAK GİBİ...

Uzun süreli reflünün yol açabileceği ciddi sorunlar var mı?

En çok korktuğumuz yan etki, sürekli tahriş altında kalan yutma borusu alt ucunda kanser gelişimi. Kontrolsüz reflü çok uzun dönemde kanser riskini yükseltiyor. Burada halk arasında ciddi bir korku yaratmak da istemem. Söz konusu risk, güneşlenmenin cilt kanseri riskini arttırması gibi bir durum... Ancak uzun süredir reflüsü olan bir hastada yutma borusu alt ucunda ‘Barrett’ diye adlandırılan özel bir yara gelişmiş ise işte bu durum kanser habercisi.

Burada iyi haber; son 5-6 yıldır Barrett gelişmiş dahi olsa başarılı anti-reflü girişimle bunun geriletilmesinin mümkün olmasını görmemiz. Anti-reflü girişimler hastayı reflüsüz kılmanın ötesinde ‘Barrett’ durumunu da yüzde 40’lara varan oranda iyileştirebiliyor. Yani kanser gelişimi riski tamamen ortadan kaldırılamasa da cerrahi ile oran azaltılabilmekte.

ENDOSKOPİ ŞARTTIR!

Reflü hastalığının tanısı için neler söyleyebilirsiniz ?

Tanıda altın standart endoskopidir. Endoskopi, ağızdan yutturulan bir boru ile yutma borusu ve midenin detaylı biçimde incelenmesi demek. Endoskopi ile reflüye bağlı yaraları ve mide fıtığını kesin tanıyabiliyoruz. Gene endoskopi, yutma borusunun alt ucundan parça almamızı sağladığı için de şart. Bu sayede ‘Barrett’ gibi kanser öncesi durumları tespit edebilmek mümkün. Ama her reflü hastasında endoskopik bulgu olmayabiliyor ve kesin tanı için PH metre gerekebiliyor.

DİĞER GALERİLER