Türk dizilerinin gelmiş geçmiş en kötü 10 karakteri

Temelini, izleyicinin nedenini, niçinini sormasına müsaade etmeyen destansı bir "mübalağa" üzerine kuran Yeşilçam'ın "kötü"leri ve "iyi"leri arasında kalın, net bir çizgi vardı. O dönemin iyileri "sütten çıkma ak kaşık" kompozisyonuyla "gerçek hayat" denen meşakkatli âlem için ne kadar "hayali"yse, kötüleri de "Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz" tavırlarıyla abartı sınırlarını zorluyorlardı. Tevellüdü müsait olanlar hatırlar, olmayanlar ise muhakkak büyüklerinden duymuştur: Vaktiyle yazlık sinema perdelerinde Yeşilçam'ın anlı şanlı "kötü adam"larından, Erol Taş, Önder Somer gibi isimler arz-ı endam ettiğinde beddualar, yuhalamalar havada uçuşurmuş.

Dizi film sektörü, haftada birkaç sinema filmi üretebilen Yeşilçam'dan bayrağı devralalı çok oluyor. Bugün artık "hayal dünyası" açığını diziler kapatıyor. Sektörde büyük bir "kapışma" olduğu için içerik ve kalite de artıyor, bu senaryolara da yansıyor. Karakterler çizilirken sağlam temellere oturtuluyor. İzleyici kahramanların duygu dünyalarına ve hayat hikâyelerine dalıp, "neden iyi ve neden kötü"nün cevabını buldukça sınırlar kalkıyor. Çok değil; sektörün son 10 yılına baktığımızda, kötü kahramanların en az iyi yürekli "esas oğlanlar", "esas kızlar" kadar sevildiğini, sempatik bulunduğunu hatta "idolleştirildiğini" görmek zor değil. Türk dizi tarihinin gelmiş geçmiş en önemli ve en sevilen "En Kötü 10 Dizi Karakteri" dosyamızı okurken bir nevi anılarda yolculuğa çıkıp, kötülüğün değişen yüzüne tanık olacaksınız.

# 10
AYŞEGÜL
(Küçük Sırlar)

Canlandıran:
Merve Boluğur

Kimdir: Dizinin arsız veleti Çetin'in üvey kardeşi, sosyeteye annesinin zengin kocası kontenjanından giren sonradan görme şımarık ama zehir gibi bir kız.

Neler yaptı: Okulda kendisine rakip olarak gördüğü Su'nun bütün ikili ilişkilerini bozan Ayşegül, şimdi de onun ağabeyiyle birlikte olmak suretiyle üvey evlat olarak bulunduğu evden kurtulup aileye sızmaya çalışıyor. Ayşegül'de yeni bir Yasemin Saylan olabilme potansiyeli mevcut.

# 9
AZİZ
(Canım Ailem) 

Canlandıran:
Bekir Çiçekdemir

Kimdir: Dizide Uğur Yücel'in canlandırdığı Samim'in Adana'dan bu yana rakibi, çocukluk arkadaşı. Aynı zamanda Meliha'ya yıllardır âşık olan ve Samim'i yok etmeye ant içmiş biri.

Neler yaptı: Meliha ve Samim aşkını bozmak için çok para harcayıp Samim'in evini barkını elinden almaya kalktı. Ayrıca Samim'in işlettiği otel üzerinden aileyi borçlandırıp yine gücüyle bu aşkı bitirmeye çalıştı. Nafile oldu tabii. Aziz, her zafer kazandığını düşündüğü anda sarf ettiği o "Patlat Volkan!" repliğiyle (şampanya patlatıyor) bu listenin en yufka yürekli üyesi.

DİĞER GALERİLER