Şişman ve seksi olunur mu?

SEKS İÇGÜDÜDÜR KİLO İLE İLGİSİ YOK

Prof. Dr. Tuncay Özgünen: Fizyoloji uzmanı

Cinselliğin ve seksiliğin kiloyla ilgisi kesinlikle yoktur. Herhangi bir kişinin seksi olarak kabul edilip edilmemesi kendi iddiası değildir. O toplumun estetik anlayışı, onun albenisini ve güzelliğini belirler.

ŞİŞMAN KADIN BEĞENİLİR

Hollandalı ressamların kadın tablolarında bırakın seksapeli, oradaki kadınlar hasta, obez olarak kabul edilir.

Şişman kadın seksi değildir demek doğru olmaz. Bugün için insan türünde erkeklerin bilinç dışı olarak, öncelikli olarak gözüne çarpan, kadın bedeninin belli bölgeleridir. Bu bölgeler ağız, göğüs ve kalçalardır. Bunlar da güvenli bir gebeliğin işaretleridir. Erkek bunu bilinçli olarak fark etmez. Bu içgüdüsel bir durumdur. Bunun kiloyla bir alakası yoktur. Kadın şişman olursa erkek onu istemez diye bir durum söz konusu bile olamaz.

40 KİLO VERİNCE SEVGİLİMİ BIRAKTIM

Dilara Eğilmez, büyük beden mankenlerimizden... 119 kiloya çıkınca tüp mide operasyonu geçirdi ve midesinin yüzde 70’i alındı. Altı ayda tam 41 kilo verdi. Şuan 78 kilo... Dilara Eğilmez, büyük beden mankenliğe nasıl başladığını ve kilo verme sürecinde yaşadıklarını anlattı: 90’lı yılların lise sınavlarına hazırlanan test çocuklarından biriydim. Ailem ve okul tarafından yaratılan stres, beni abur cubur gıdalara yöneltti.

SEKSİ DEĞİL ŞİRİN!

O yaşlarda almaya başladığım kilolar sayesinde herkes tarafından ‘Ay ne şirin, ne tombik’ kelimeleri üzerime yapıştı. Ne kadar kurtulmak istesem de kurtulamadım. Hep tombik bir çocukluk ve sonrasında balık etli olarak adlandırdığımız bir gençlik dönemi yaşadım. Üniversite sınavlarına hazırlanırken Big Model yarışmasına katıldım ve ikinci oldum. Kendimi birden Türkiye’nin en genç büyük beden mankeni olarak podyumlarda buldum. Benim en büyük şansım 180 santim boyum ve vücuduma göre eşit dağılımda bir kilom olmasıydı. Bu da her zaman benim için çekimlerde bir avantaj yarattı.

ÇOK ÇABALADIM

18’li yaşlarımdı. Herkes güzel güzel giyinip süslenirken ben kendime göre kıyafet bulamıyordum. Özellikle ergenlik dönemindeki bir genç kız için bu durum çok ağır bir travmadır. Bu durumla başa çıkabilmek için ben de çok çaba sarf ettim. Ama ne zamanki büyük beden manken olarak bazı işlere imza attım o zaman kendime güvenim gelmeye başladı. Zayıf insanlardan bir farkım olmadığını gördüm.

DİĞER GALERİLER