Gladyatörler Anadolu topraklarında canlandı

Roma döneminde bir gladyatör okuluna satılan Trakyalı köle Spartacus'ün hikâyesi, Antalya'da açılan gladyatör okulunda yeniden hayat buluyor.

Tüm dünyada ilgi toplayan Trakyalı köle Spartacus ile gladyatör okulundan kaçan gladyatörlerin Roma dönemindeki hikâyesinin anlatıldığı 'Spartacus' filmi, Antalya'da açılan Aspendos Gladyatör Arena'da tarihin tozlu sayfalarını günümüze taşındı. Üç aylık zorlu bir eğitim sürecinden geçtikten sonra arenada şovları sunmaya başlayan ve izleyenleri iki bin yıl öncesine götüren 11 Türk gladyatör, Spartacus filmindeki gladyatör okulunu hatırlatıyor.

Antalya'nın Serik ilçesinde, Roma dönemindeki gladyatörlerin arenada gerçekleştirdiği dövüşlerin canlandırılacağı Aspendos Gladyatör Okulu, aralarında ambulans sürücüsü, sporcu ve turizmcinin bulunduğu 11 gladyatör ile kapılarını açtı.

800 KİŞİLİK ARENA
İçinde 800 kişilik tiyatro, antik pazar ve Roma dönemine ait atlı araba yarışlarının yapıldığı pist ve 11 gladyatör ile yerli ve yabancı turistlere Roma döneminin en popüler eğlencesi olan gladyatör dövüşlerini şov olarak sunan Aspendos Gladyatör Arena'da her şey aslının kopyası olarak dikkat çekiyor. El yapımı giysiler, miğferler, kalkanlar, kılıçlar, zincirler ve tipik gladyatör giysileri ile arenaya çıkan 11 Türk gladyatör, Roma döneminin heyecanlı dövüşlerini izleyenlere yaşatmaya çalışıyor.

AÇ AYLIK ZORLU EĞİTİM
Aspendos Gladyatör Okulu Proje Danışmanı Mehmet Bıçıoğlu, gösterilerde yer alan 11 Türk gladyatörün 3 aylık zorlu bir eğitim sonunda şova çıktıklarını anlatarak, "Yaklaşık iki bin yıl önce Roma döneminin en önemli eğlence seçeneklerinden biri olan gladyatör gösterilerini Aspendos Gladyatör Arena'da tekrar canlandırıyoruz. Yaptığım şov yerli ve yabancı turistlerden ciddi anlamda ilgi gördü" dedi. Projenin üç ana kompleksten oluştuğunu anlatan Bıçıoğlu, şunları söyledi: "Gladyatör gösterileri 800 kişilik arenada yapılıyor. Arena dışında bir pazar yeri var. O da Roma döneminin antik pazar yerinin aynısı. Pazarda ürün satanlar Roma giysileri içinde olacak. Ayrıca iki tekerlekli Roma savaş arabalarının yer aldığı yarış pisti bulunuyor."

DİĞER GALERİLER