Şişman olmak suç mu, herkes zayıflamalı mı?

YAPTIĞI İŞ BİLE NEDEN OLABİLİR
Prof. Dr. Ziya Mocan Metabolizma hastalıkları uzmanı

* Kendi suçu' diye, bu konuda direkt bir şey söylemek zor. Kişinin hem kendisi hem çevresi hem genetik faktörleri kiloları hızla almasına neden olabiliyor. Ailenin beslenme şekli bile kilolu olup olmayacağında çok etkili oluyor.

MASA BAŞI İŞLERİ DE ETKİLER
*İş hayatında da bir şekilde hareket edilecek, spor yapılacak merkezlerin olmaması bile kilolu olma sebebi... Avrupa’da iş merkezlerinin altında spor merkezleri vardır. Yani obez olmak her zaman kişinin kendi hatası değildir. Masa başı işleri ve stres kilo almayı etkileyebilir. Bazı işler kiloların başlıca nedenidir.

KİLOLU İNSAN DA MUTLUDUR
Prof. Dr. Mansur Beyazyürek Psikiyatrist

* Kilo, çok boyutlu bir sorun... Basit bir şekilde ‘Yemek yiyorum, kilo alıyorum’ diye izah edilemeyecek bir durum. Kişinin suçu olamaz çünkü kilo almaya yatkın olup olmadığımızı genlerimizde taşırız. Ancak son dönemde herkesin zayıf olması gerektiğine inanılıyor, bu da pek çok kişi üzerinde önemli bir baskı yaratıyor. Artık küçük kilolar bile önemli bir sorun haline geldi.

* Sürekli toplumda insanlar birbirlerine sağlıklı beslenmeden bahsediyor. Bunlar da kişilerin bedenlerine daha çok önem vermelerini sağlıyor. Kilolu insanlar bu durum yaygınlaşmaya başladıktan sonra mutsuz olmaya başladılar.

ÇEVRE BASKISI VAR
* Kilolu insanlar kendi içlerinde mutlu insanlar, çok da mutsuz değiller. Onları mutsuzlaştıran şey, onları kilo vermeye zorlamak. Kilolu insanın mutsuz oluşu çevrenin ona bakışının sonucu... Toplumun yaptığı bir şey. 

* Yemek yerken mutsuz olan, kilolu bir insan görmedim ben! Zayıflık ön planda olduğu için, kilolu insanlar alışverişte ya da kadın erkek ilişkilerinde mutsuz oluyor. 

* Hızlı kilo veren insanlar mutsuz insanlar... Bir haftada 10 kilo verilemez. Benim hastalarıma tavsiyem bir yılda 10 kilo vermeleri. Hızlı kilo vermeye teşvik etmek bir cinayettir. Sağlık için sağlıklarından oluyorlar.

KİLO VERDİKÇE ÖZGÜVEN ARTAR
Op. Dr. Dilek Avşar Estetik Cerrah

* Şişmanlık insanların kendi suçu değil. Ailesinin suçu olabilir çünkü genetik miras çok önemli. Ailesinde kilo problemi varsa, mutlaka kilo problemi yaşayacaktır.
* Kilosu çok fazla olan kişiye toplum hasta gibi bakıyor. Kilo verdikçe olumlu tepki alıyor, herkes tarafından takdir ediliyor. Saygınlığını artırıyor. Daha genç, güzel duruyor.

DİĞER GALERİLER