Sanıldığı gibi sert değilim

‘Asmalı Konak’, ‘Çemberimde Gül Oya’, ‘Parmaklıklar Ardında’ gibi dizilerde rol alan Selda Alkor, şu sıralar ‘Mahpeyker: Kösem Sultan’ filmiyle gündemde... Güçlü karakterleri canlandırmayı sevdiğini ama gerçek hayatında daha yumuşak başlı bir insan olduğunu söyledi: “Sanıldığı gibi sert değilim, siniri alınmış diş gibiyim...”

* Son filminizde yine güçlü bir kadın karakteri canlandırıyorsunuz. Bu tarz roller sizin seçiminiz mi?

Bana hep o tarz roller geliyor. Bunu ilk kez yapımcılar ‘Kartallar Yüksek Uçar’ dizisindeki ‘Hanım Ağa’ karakteriyle denedi. Seyirci de benimseyince, aynı yapıda roller teklif edildi. Ama ben senaryonun yapısına sadık kalarak, karakterleri farklı hale getirmeye çalışıyorum. Türkiye’nin sorunlarını işleyen projelerin içinde yer almak benim de hoşuma gitti.

SETTEKİLER KORKMUŞ!

* Bu güçlü karakterlerin ardında nasıl bir kadın yatıyor?

Oynadığım karakterler kadar katı, dominant, ‘dediğim dedik’ bir insan değilim. Yumuşak başlıyım. Duygusalım fakat çok da mantıklıyım... Çok genç yaşta anne ve babamı kaybetmem, olgun bir çocuk olmamı sağladı. O zamandan beri mantıklı bir insan olarak yaşıyorum...

* İlk bakışta ‘sert ve ters’ biri gibi göründüğünüzü söyleyen oluyor mu?

Ne yazık ki böyle bir algı var. ‘Asmalı Konak’ dizisini çekerken, “Selda Alkor da oynuyor” dendiğinde, setteki herkes biraz korkmuş. “Nasıl bir kadın gelecek karşımıza. Kaprisli biri mi acaba?” gibi rahatsız edici şeyler düşünmüşler. Sonra oradaki bir oyuncu arkadaşım “Selda Hanım, siz siniri alınmış diş gibisiniz” dedi. Öyleyim... Hayata böyle bakmasını biliyorum.

ÇOK HEYECAN VERİCİYDİ

* ‘Mahpeyker: Kösem Sultan’ filmi sizi niye bu kadar heyecanlandırdı?

Sinemaya 12 sene ara verdikten sonra ‘Asmalı Konak-Hayat’ ve ‘Hicran Sokağı’ filmlerinde oynamıştım. Ama bunlar benim düşündüğüm anlamdaki filmler değildi.

DİĞER GALERİLER