Semavi dinleri birleştiren sergi

New York Halk Kütüphanesi'nde yarın halka açılacak 'Üç İnanç; Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam' başlıklı sergide 200'den fazla el yazması, tarihi Kur'an, İncil ve Tevrat yer alıyor.

Üç semavi dinin kutsal kitaplarının yanı sıra Hıristiyanlık'ta Ortadoks, Katolik, Protestan mezhepleri için tarihi öneme sahip dini eserler ile Müslümanların Kur'an'dan sonra en büyük kaynak olarak başvurduğu Kütüb-i Sitte de yer alıyor. Kütüphane yetkilileri tarafından hazırlanan basın bülteninde, Hz. İbrahim soyundan gelen üç semavi dine mensup insanların asırlar boyu yan yana, barış içinde yaşadıkları vurgulanırken, bugün aynı durumun New York şehrinde hayat bulduğu kaydedildi.

SERGİDE NELER VAR?

Sergide, Peygamber Efendimiz'in Miraç'a yükselişini, Müslümanların Hac vazifelerini eda etmesine yönelik ritüellerin anlatıldığı tarihi kitapları görmek mümkün. Sergide Osmanlı Padişahı tarafından yaptırılan ve dünya da yalnızca dört tane olan Efendimizin fiziksel özellikleri anlatan, diğer peygamberlere rehberlik edişini, Miraç'a yükselişini, dört Halife ve cennet ile müjdelenen sahabelerin isimlerinin olduğu minyatür sanatıyla süslü 16 yüzyıla ait Hilye-i Şerife kitabı bulunuyor. Yine Mısır'da 16. yüzyılda Efendimizin kullandığı tespih, misvak gibi eşyaların resmedildiği kitap da yer alıyor.

Sergide bulunan bazı tarihi İncillerin Anadolu'dan geldiği dikkat çekerken Ortodoks mezhebinin ilk İncil'i de yer aldı. İslam'ın küresel bir din olduğunu resmeden unsurları da sergide görmek mümkün. Zira sergide Çin, Fas, Bulgaristan, Türkiye, İran, Irak, Mısır gibi ülkelerden farklı yüzyıllarda el yazısı ile yazılmış tarihi Kur'an-ı Kerim'ler de var. Sergide Osmanlı'dan kalma cevşen, Selçuklu'dan kalma Kur'an, Kütüb-i Sitte (Hadis), 1734 yılında İngilizce'ye çevrilen ilk Kur'an-ı Kerim de bulunuyor.

"EN ANLAMLI SERGİMİZ"

Serginin halka açılmasından önce basın mensuplarına yönelik düzenlenen toplantıda konuşan New York Halk Kütüphanesi Başkanı Paul LeClerc, üç semavi dinin kutsal kitaplarının sergisi için; "Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en önemli ve en anlamlı sergi" ifadelerini kullandı. Dört ay süresince serginin açık kalacağını belirten başkan, Hz. İbrahim geleneğinin New York şehrine taşımış olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Üç semavi dine mensup insanların birbirlerini anlamasının aradaki korkuları gidereceğini aktaran LeClerc, sergide yer alan 200'den fazla kutsal kitabın hepsinin orijinal ve tarihi eser olduğuna dikkat çekti. Sergiyi açabilmek için uzun uğraş verdiklerini vurgulayan Başkan LeClerc, 9. yüzyıldan Kur'an-ı Kerim, 10. yy'dan İncil ile milattan önce yazılmış Tevrat'ın sergilendiğini kaydetti. Kütüphane Başkanı ayrıca sergiyi dört ay süresince 300 binden fazla insanın ziyaret etmesinin de beklendiğini dile getirdi.

27 ŞUBAT'A KADAR AÇIK

LeClerc kısa konuşmasının ardından toplantıya katılan basın mensuplarına yönelik üç dinin uzmanı tarafından sergi turu verildi. Sergide bulunan tarihi kutsal kitapların dönmeleri, içerikleri, temsil ettiği inanç için ne anlama geldiği gibi konularda bilgi verildi. 27 Şubat tarihine kadar açık kalacak olan serginin açılmasına New York Halk Kütüphanesi'nin yanı sıra Stavros Niarchos, Coexist, Carnegie, Achelis ile Bodman vakıfları destek oldu. Amerikanın ve New York'un en büyük kütüphanesi olarak bilinen New York Halk Kütüphanesi 1895 yılında hizmete açılırken bugün 17 milyon kitaba sahip.

DİĞER GALERİLER