Fobin mi var derdin var

Bir hayvandan korkma, asansöre binememe ya da yüksek yerden aşağıya bakamama gibi korkuları vardır insanların. Kimi zaman bu korkular öyle bir hal alır ki insan nasıl başa çıkacağını bilemez, kendi kendine çareler arar. Ancak hepsinin de başlangıç sebebi vardır. Bazen öyle küçük şeyler yüzünden bu korkular fobiye dönüşür ki bunu yaşayanlar bile bu duruma bir anlam veremez. Şamdan Plus dergisi de cemiyet hayatının ünlü isimlerine fobilerini ve başlangıç sebeplerini sordu.

SİREN ERTAN ÇARMIKLI

DAR ALAN FOBİSİ

Dar yerlere girememe sorunum var. Çocukken de yatağımın altına kaçan bir oyuncağımı alamazdım. Bugün de kollarımı açamayacağım, omuzlarımı ve başımı rahatça oynatamayacağım yerlere giremiyorum. Hatta sağlığımla ilgili girmem gereken aletlere bile ancak doktor tarafından ilaç ile uyutularak sokuluyorum.

FERYAL GÜLMAN

YÜKSEKLİK FOBİSİ

Benim yükseklik fobim var. Uçaktan korkmuyorum ama uçurumlu, dağlık bir bölgede araba yolculuğundan çok korkuyorum. Yüksek bir yerden aşağıya bakarken, eğer korkuluk yoksa içim çekilir hep. Kayak yaparken de dar ve uçurumlu bölgelerde kayamam. Hatta bu yüzden kayaktan soğudum. Arabasını uçurum kenarına park edip manzarayı seyredenler vardır mesela, bana o olay sanki dünyanın sonu geldi gibi gelir hep, çok korkarım.

AYŞE KUCUROĞLU

UÇAK FOBİSİ

Fobim uçak korkusu. Uçaklarla, uçak tipleriyle, hatta bakımlarıyla ilgili birçok şeyi korkum yüzünden biliyorum. Kafamda bir dolu gereksiz bilgi var uçak bakımlarıyla ilgili. Bir keresinde küçük oğlum Osman’ın altını uçak tuvaletinde değiştirirken göbek bağı düştü. Her tarafı aradık, geceydi ve bulamadık. Kabin memurları bir sevinçle “Ne güzel işte, kaptan pilot olur ya da hayatı hep uçakta geçer” dediler. Ben de bunun ardından hemen “Aman, ben istemem öyle bir şey, ne olur hemen bulun göbek bağını” dedim ama nafile, bulamadık. Sonuçta oğlumun göbek bağı THY’nin Chicago- İstanbul seferini yapan Airbus 340 uçağında kaldı.

MİNE KALPAKÇIOĞLU

KAPALI ALAN FOBİSİ

Bir kere asansörde kaldığımda cidden ölüyorum zannettim. Nefes alamıyordum ve meditasyon yaparak kurtuldum. Şimdi dar, kapalı alanlarda hep o his aklıma geliyor, sanki nefesim kesiliyor. Yükseklik korkusunu ise bungee jumping yaparak yendim sanırım

Hilal KOSİFOĞLU

ASANSÖR FOBİSİ

Benim dar ve kapalı alanda kalma fobim var. Bu nedenle de asansöre asla tek başıma binemem. Bu güne kadar başıma bir olay gelmedi ama özellikle asansöre binerken yanımda birilerinin olmasına dikkat ederim. Aksi takdirde merdivenleri yürüyerek çıkmayı tercih ederim.

SELİN İMER

BÖCEK FOBİSİ

Bir kere çok yakın bir arkadaşım beni evde elinde böcekle kovalamıştı. Nereye kaçacağımı şaşırmıştım. Sonradan böceğin ölü olduğunu fark ettim ama ölüsü ya da dirisi fark etmez, böcek olan yerde duramam. O günden sonra adım da zaten ‘böcek’ kaldı. O arkadaşım hâlâ beni ‘böcek’ diye çağırıyor. Bir de tekne pervanesi fobim vardır. Denizden geri geri çıkarken hiç pervaneye bakamam, beni içine çekecek gibi geliyor ama böcek korkum kadar ciddi değil.

DİĞER GALERİLER