Mutluluğun ressamı Mardin'de

Abidin Dino Mardin'de sergisi Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nde dün açıldı. Sergilenen 255 eser arasında, sanatçının vefatından sonra gün ışığına çıkan resimler de bulunuyor.

1993'te, Paris'te 80 yaşında kaybettiğimiz ressam Abidin Dino'nun eserleri Abidin Dino Mardin'de- Seçme Yapıtlar 1930-1990 adıyla Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nde sergilenmeye başladı. Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gerçekleştirdiği sergide Dino'nun 1930-1990 dönemine ait 255 eseri yer alıyor. Sergi, sanatçının 100 yaşındaki eşi Güzin Dino, Ferit Edgü ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından seçilerek bir araya getirildi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, açılışta yaptığı konuşmada ''Mardin'in tarihsel dokusu ve kent kimliğinin yansıtıldığı müzede bir dünya sanatçısı olan Abidin Dino'nun eserlerini ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz" dedi.

'KENTİN RUHUNA UYGUN' Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer de bu serginin Mardin'in ruhuna uygun olduğunu söyledi: ''Türkiye'nin çelişkili bir dönemindeyiz. Abidin Dino'nun onurlu ama zor yaşamı da bu şekilde sürdü. Dedesi Abidin Paşa, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte önemli bir vali. Kozmopolit bir ailede Fransız mürebbiyeler tarafından yetiştiriliyor. Cenevre ve Paris'te büyüyor. Dedesi ve babasının ölümünden sonra ise beş parasız ama donanımlı bir hayatı oluyor.

Türkiye çelişkilere açık bir ülke. Dino, dedesinin efsane vali olduğu Adana'ya sürgüne gönderiliyor. Ama daha sonra D Grubu'nun kurucularından oluyor. Klasik resim eğitimi almasa da D Grubu'nun ressamlarının yanında çömez gibi, ama lafını sakınmadan çalışıyor. Bu serginin kurgusu da bu anlamda Mardin'in ruhuna uygun bir sanatçı olduğunu düşünüyorum

DİĞER GALERİLER