Mide kelepçesi gitti tüp mide geldi

İstanbul Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel obezite cerrahisiyle ilgili sorularımızı yanıtladı...

Obezite nedir, bu durum bir hastalık olarak mı algılanmalı? Obezite, vücutta belli standartları aşan oranda yağ dokusu birikmesi olarak tarif edilebilir. Aldığımız kalori, harcadığımız kalori miktarını aştığında fazla kaloriler yağ şeklinde depolanmaya başlar ve obezite oluşur. Obezite bazı ailelerde birden fazla bireyde görüldüğünden genetik bir yönü olduğu söylenebilir.

Bu bağlamda da bir hastalık olup olmadığı da ayrı bir tartışma konusu aslında. Obezite oranını belirlemek için bazı hesaplama yöntemleri var. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın tanımlamasına göre, vücut kitle indeksi 30-40 arasında ise obez, 40 ve üzerinde olduğunda ise morbid obezite adını alıyor. Morbid obezite ‘ölümcül obezite’ demek ve bu aşamadaki şişmanlık çok ciddi bir hastalık aslında...

Morbid obeziteyi bir hastalık olarak saymamız gerektiğini söylediniz. Bunun için kime başvurmalıyız, özel bir branş var mı?

Hastanelerin çoğunda, bünyesinde diyetisyenlerin de yer aldığı endokrin ve metabolizma hastalıkları bölümüne başvuru yapılabilir. Bazı illerde yeni yapılanmaya başlayan obezite cerrahisi merkezleri de başvurulabilecek yerler.

AMELİYAT ŞART
Diyet ve egzersiz programları günümüzde medyada geniş yer bulmakta. Bu sorundan hatta hastalıktan kurtulmanın daha kalıcı bir yöntemi yok mu?

Obezite oranı gittikçe artıyor! Diyet ve egzersiz gibi diğer yöntemler denenmesine rağmen başarılı olunamamışsa, günümüzde etkin bir şekilde kilo kaybı sağlayan tek yöntem olan ‘obezite cerrahisi’ bu durumdaki hastalara mutlaka önerilmeli.

DİĞER GALERİLER