Kaliteli pirinç nasıl olur? Sahte pirinç nasıl anlaşılır?

Her evde bulunan, hem hayat kurtarıcı hem de lezzetli tatlar almamızı sağlayan pirinç, yalnızca doğru yıkama ve doğru zamanlama ile iyi sonuç vermez. Beyaz beyaz ve her pakette aynı görünen pirincin kalitesi de iyi sonuç alabilmek adına önemlidir. Peki kaliteli pirinç nasıl olur? Sahte pirinç nasıl anlaşılır? Aldığınız pirincin kaliteli prinç olup olmadığını anlamanız için bazı ipuçlarımız var. Siz de lapa olmayan, tana tane dökülen pirinç pilavı yapabilirsiniz. İşte sahte pirinç nasıl anlaşılır sorunuzun cevabı için size ipuçları...

Kaliteli pirinç nasıl olur? Sahte pirinç nasıl anlaşılır?

PİRİNÇ SAHTE Mİ KALİTELİ Mİ?

Her yemeğin yanına eşlik edebilen, pilavın ana maddesi olan pirinç, kalitesine göre değişiklik gösterir. Bazen tatlılarda bazen de yemeklerde kullandığımız pirincin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız? En çok merak edilen sahte prinç nasıl anlaşılır sorusunun cevabını merak edenler, haberimizin tam size göre...

Kaliteli pirinç nasıl olur? Sahte pirinç nasıl anlaşılır?

1- Tarama Testi

Markette paketli veya açık olarak satılan pirinçlerde kontrol edilmesi gereken ilk şey, pirincin içindeki beyaz tane oranına bakmaktır. Tebeşir tane de denilen pirincin göbeğinde veya ucunda oluşan aşırı beyazlamaya dikkat edin. Pirincin içinde bu tür tebeşir taneleri varsa bu pirinç yabancı menşeili olabilir. Diğer kontrol edilmesi gereken durum ise pirincin içindeki kırık oranı.

Kaliteli pirinç nasıl olur? Sahte pirinç nasıl anlaşılır?

Kırık oranı fazla olan pirinç ile pilavda beklediğiniz lezzeti, kıvamı ve görünümü tutturmanız oldukça zor. Eğer paketli ürün tercih ediyorsanız, zorunlu etiket bilgilerinde yazan menşei, ürünün cinsi ve kırık oranı size tarama testinde yardımcı olacaktır. Ufak bir tüyo; menşei Türk olan pirinçler, lezzet, kalite ve kıvam bakımından çok daha üstün. Fiyatı diğerlerinden biraz daha pahalı ancak ideal pirinç pilavı için buna değer. Yerli üretimi desteklemek için de Türk pirincinden şaşmayın.

Kaliteli pirinç nasıl olur? Sahte pirinç nasıl anlaşılır?

2- Karma Testi

Pilavından sütlacına dolmasından sarmasına yemeklerimizden de tatlılarımızdan da eksik etmediğimiz pirinç için ikinci testimiz KARMA testi. Marketten alırken iyi mi kötü mü bilemediğimiz pirinç, kendisini tencerede ele veriyor ve kolaylıkla kaliteli bir pirinç olup olmadığını anlıyorsunuz. Aldığınız pirinçle yaptığınız pilavı yerken dikkat edin. Eğer bazı pirinçler az pişmiş kimileri de çok pişmiş ise bu pirinç karmadır. Yani aslında iki tür veya daha fazla pirinci karıştırmış ve size bunu tek bir tür gibi sunmuşlardır. Bu, Türk Gıda Kodeksi Pirinç Tebliği'nde açık açık "farklı pirinç türleri karıştırılamaz" diye yazıyor. Bu nedenle hemen o pirinci eleyebilirsiniz.

Kaliteli pirinç nasıl olur? Sahte pirinç nasıl anlaşılır?

3- Çökme Testi

Pirincinizi aldınız, evinize geldiniz veya daha önce kullandığınız pirinçten çok da memnun değilsiniz. İşte o zaman hemen ÇÖKME testi için boş bir plastik kap çıkarın. Bir bardak kadar suya birkaç kaşık pirinç ekleyin. Eğer pirinçler kabın dibine çöküyorsa o pirinç kaliteli bir pirinçtir.

DİĞER GALERİLER