Genco'nun yalan dünyası

Genco, 30’lu yaşları devirmiş, 40’lı yaşlara doğru son sürat yelken açmış adı gibi bir Genco’dur. Yaşadığı mekan; Altıyol, Kadıköy, Fenerbahçe, Bostancı İskelesi güzergâhları arasındadır. Şehir hatlarında gişe memuru olarak çalışan kankası Muzo ve dayıoğlu Mustafa arasında gidip gelen bir hayata sahiptir.

Genco’nun hayatı hayat değildir. İlkokuldan beri hayatı ertelemiştir. Hep bir sonraki dönemine bırakmıştır yapacaklarını. Ortaokuldayken liseye... Lisedeyken üniversiteye ertelemiştir yapacaklarını. Hep kendi kurduğu YALAN DÜNYASI’na sığınmıştır.

Ama yine de memleketin en güzel kızını ister GENCO. Hem manken kadar güzel olacak, hem Anadolu gelinleri gibi çile çeken, fedakâr, seven, yiğit, akıllı, özverili… Aynı Türk filmlerindeki Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik karışımı bir kız yani. Hasbel kader biriktirdiği parayla ve ana babasının zorlamasıyla bir kooperatif evi almıştır.

Ama içini dayayıp döşeyecek yürek yoktur Genco’da... Bir ana evi, bir kooperatif evi arasında gider gelir GENCO. İşte böyle bir adamın maceralarından oluşur “Genco’nun Yalan Dünyası”... Penguen dergisi takipçilerinin yakından bildiği, tanıdığı bir çizgi karakter zaten. Peki bu dünyayı bizimle tekrar buluşturan, bütün meaceraları tek bir “dünya” altında toplayan kim? O2 Yayınları bu işe soyunmuş işe.

Ne kadar doğru bir karar verdiği de kitabın başarısından belli. Kitap piyasaya çıkalı henüz bir hafta oldu ama büyük başarı kazandı. Genco’nun gerçek dünyası ise şu an “en çok satılan çizgi albümlerden biri” olması!

Bu dünyaya kapılınca sanmayın ki yarım kalacaksınız. Genco’nun maceralarını hayal edip öykülerini yazan Servet Gürbüz ve ona çizgi erbablığıyla vücut veren Sönmez Karakurt ikinci kitabın müjdesini şimdiden veriyorlar. “İlk kitabın adını ‘Arkadaşım Muzo’ koyduk. Ve evet çok ilgi çekti. Kısmetse ikinci sayısı da sevenleri ile buluşacak” diyor ve adını da fısıldıyorlar: “Sıradaki albümün adı Yalnız Tatil olacak sanırız.”

DİĞER GALERİLER