Hollywood sinemasının klişeleri

Hollywood'da o kadar çok film çekiliyor ki, elbette bazı klişeler de kaçınılmaz oluyor. Sizler için mantar gibi üreyen Hollywood filmlerindeki klişeleri derledik. Bu listeyi okuduğunuzda "hakikaten ya, ben de farketmiştim bunu" diyeceğinize iddiaya gireriz.

1- Yeteneksiz düşmanlar

Hemen her aksiyon filminde görebileceğiniz bu klişe sahnesinde filmin baş kahramanı defalarca kurşun yağmuruna maruz kaldığı halde hiçbir zaman vurulmaz, vurulsa da ölmez. Düşmanların hepsi istisnasız kötü nişancıdırlar.

2- Herkes sistem güvenliğini çökertebilir

Öyle görünüyor ki şimdilerde hükümet dosyalarına sızmak için tek ihtiyacınız olan bir dizüstü bilgisayar ve yerel bir kütüphane... Halen hükümetle ilgili birçok verinin kâğıt üzerinde olmasına ve elektronik ortamda yer almamasına aldırmayın; çünkü eğer bir filmdeyseniz istediğiniz tüm verilere elektronik ortamdan ulaşabilirsiniz. Üstelik bu yalnızca birkaç saniyenizi alacaktır, emin olun.

Hangi filmlerde bu klişeyi görebilirsiniz: Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy), Devlet Düşmanı (Enemy of the State), Görevimiz Tehlike (Mission Impossible)

3- Kurtarıcı nişancı

Kötü adam iyi adamı vurmak üzeredir ve bir silah sesi duyarız. Bir de bakarız ki kahramanımız hâlâ dimdik ayakta. Hemen ardından kamera "kurtarıcı"ya doğru döner, yani üçüncü nişancının. Evet, kötü adamı o vurmuştur.

Hangi filmlerde bu klişeyi görebilirsiniz: Zor Ölüm (Die Hard), Şiddetin Tarihçesi (A History of Violence), Kurtuluş Günü (Independence Day), Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs)

4. Farzedilen ölüm

Bu sahneyi kimbilir kaç defa görmüşüzdür: iyi adam kötü adamı öldürür (ya da adam bir şekilde can verir). İyi adam derin bir "oh" çeker ve bunu yaparken illa ki katile arkası dönüktür. Kötü adam bir anda yerinden sıçrar ve aksiyon kaldığı yerden devam eder.

Hangi filmlerde bu klişeyi görebilirsiniz: Halloween, Zor Ölüm 4 (Live Free or Die Hard), The Matrix, (Terminatör) The Terminator

DİĞER GALERİLER