Evleneceğimiz kişi için bu sporu bırakabiliriz

Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney; erkek egemenliğindeki ralli sporunun isim yapmış iki kadın yıldızı... Dört senedir birlikte yarışan ve pistlerde erkek rakiplerine bile toz yutturan bu iki özel kadınla, Şamdan Plus Exclusive’den Öykü Yazıcıoğlu konuştu. İkili, bu özel röportajın fotoğrafları için Tuvana Büyükçınar imzalı kostümlerle, bir araba tamirhanesinde poz verdi. İşte Çetinkaya ve Güney’in anlattıkları...

GİDEREK ZORLANIYORUZ

* Kadın olarak yarışmak zor mu?

Burcu Çetinkaya: Bana göre kadın olarak yarışmak gittikçe zorlaşıyor. Çünkü zamanla biz de ilerledik ve rekabetçi bir ortamın içine girdik. Hatta uluslararası ve zor bir şampiyonaya bile girdik. Mesela yerel bir şampiyonada beş tane bayan ekip yarışabiliyorken, uluslararası ralli şampiyolarında hiç kadın olmuyor.

Çiçek Güney: Başlangıçta “İki kadın yarışmaya başlamış, hadi destek olalım” diye bakılıyor ama zaman geçtikçe sadece kadın olmak yeterli olmuyor. Sportif başarıyı da beraberinizde getirmeniz gerekiyor.

* Bugüne kadar yaşadığınız en büyük zorluk neydi?

B.Ç.: Geçen sene yaptığımız testte fark ettim; bir yanda 150-160 beygir önden çeker bir otomobilden, 280 beygir dört teker bir otomobile geçtiğimizde fiziksel olarak yetersiz kaldım. 6 ay deli gibi antrenman yaptım.

Ç.G.: Benim için zorluğu psikolojik! Bir bakıyorsun kız arkadaşların evleniyor, yuva kuruyor! Tamam biz de ülkemizi temsil ediyoruz ama bir noktada psikolojik olarak etkileniyorum.

* Burcu Hanım siz sanki işin bu psikolojik yönünü düşünmüyor gibisiniz...

B.Ç.: Eskiden olsa “Evet” derdim ama Çiçek’in de söylemleriyle bakış açım çok değişti. Ben de bir hayat kurmak istiyorum... Ama öbür taraftan da yarışmanın buna engel olmadığına inanıyorum. Sonuçta disiplinli bir hayat yaşıyoruz.

DİĞER GALERİLER