Cinsel hastalıklar ve uzak kalma yöntemleri

Çağın en büyük sorunlarından biri cinsel hastalıklar... Henüz 25 yaşına varmadan yetişkinlerin yüzde 50’lik bir bölümü en az bir kez cinsel yolla bulaşan hastalıklarla tanışıyor ve bu sayı, söz konusu genç kadınlar olduğunda daha da yükseliyor.

Üstelik kadınları tehdit eden çok önemli bir faktör daha var ki o da cinsel yolla bulaşan hastalıkların sadece Amerika’da yılda 24 bin kadını kısırlık tehdidiyle karşı karşıya bıraktığı... Cosmopolitan dergisi, son sayısında cinsel hastalıkları ve güvenli seks yöntemlerini derledi.

 

NEDEN CİNSEL HASTALIKLAR ADINLARI DAHA ÇOK ETKİLER? VAJİNA DERİSİ NEMLİDİR
Kadınların cinsel organları erkeklerin cinsel organlarına kıyasla çok daha geniş yüzey alanına sahiptir. Bu da, cinsel hastalıklara yol açan virüslerin kolayca geçebileceği daha ince ve nemli deri anlamına geliyor. Kadınlar bu yüzden şanssız.

SEBEBİ RAHİM AĞZI
Âdet kanının dışarı çıkmasına olanak tanıyan ve rahimle vajina arasında bir geçiş yolu görevi gören rahim ağzı yani serviks, bakteri ve virüslerin kolayca içeri girmesine yol açabiliyor.

MENİ MİKROP TAŞIR
Enfeksiyon taşıyan biriyle korunmadan cinsel ilişkiye girdiğinizde, bakteri ve virüsler meni tarafından taşınıp vajinaya ulaşır. Burada saatlerce ölmeden kalır ve bu sürede de sizi hasta edecek yeterli zamanı bulur.

DİĞER GALERİLER