Evinizde üçüncü boyuta yer açın

1990’LARIN başından bu yana teknoloji hayatımızı o kadar değiştirdi ki onsuz bir hayat düşünemiyoruz. Teknolojiyi yakalamak zor. Elimizden gelen sadece onun hızına ayak uydurmaya çalışmak; yenilikleri takip etmek, onlara sahip olmak ve bir diğerini beklemek. Sinemada ilk önce sessiz filmler vardı, sonra renksiz olanları. Filmlere ses de renk de gelince bir üst seviyeye geçtik.
Yeni bir boyutu fark ettik; Üç boyutlu (3D) filmlerle tanıştık. Peki bu teknoloji sadece sinema salonlarında mı kalacak? Kesinlikle hayır! Bu, en yakın zamanda çoğu evde kendine yer edecek bir teknoloji. Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları, büyük bir rekabet içinde olduklarını kanıtlarcasına üç boyutlu televizyonlarını tanıtıyor. Bu teknolojilerin hepsi değil ama büyük bir kısmı da teker teker ülkemizdeki tekno marketlerde yerlerini alıyor.
Üç boyutlu televizyonların çalışma prensibi hakkında kısa bir giriş yapmakta fayda var. Üç boyutlu görüntülerin yakalandığı modern üç boyutlu kameralarda belli bir açıyla yerleştirilmiş iki lens bulunur. Bu, kameraların sağ ve sol göz için ayrı görüntüler yakalamasını sağlar. Bu görüntüler beyazperdeye ya da televizyon ekranına yansıtıldığında üst üste binmiş iki resim elde etmiş oluruz.
Zaten üç boyutlu yapımlara çıplak gözle baktığımızda bulanık görmemizin sebebi budur. Active shutter adı verilen polarize camlı gözlükler ise bu iki resmi tek bir görüntü olarak algılamamızı sağlar ve görüntüye derinlik kazandırılmış olur. Yani 3D tecrübesi yaşayabilmek için üç şey lazım. Birincisi 3D uyumlu televizyon. İkincisi 3D uyumlu yayın ve 3D uyumlu gözlük.
Eskiden kullanılan bir camı mavi, bir camı kırmızı karton gözlüklerin işe yaramadığını söylemek lazım. Önceden de söylediğimiz gibi yeni nesil 3D yayınları izleyebilmek için active shutter özellikli gözlükler şart! Türkiye piyasasında ürünlerini pazarlayan belli başlı firmalar var: Samsung, LG, Panasonic, Sony, Toshiba, Türkiye pazarına çok yakın bir tarihte giriş yapan Hisense ve yerli markalarımız Arçelik ve Vestel.
DİĞER GALERİLER