Estetik kurbanı olmayın

Estetik cerrahi hızla gelişmesine rağmen, yeterince uzmanlaşmamış cerrahların hataları, bıçak altına yatmaya hazırlanan kadınları endişelendiriyor. Özellikle yanlış yapılmış brun estetiği geri dönüşü en zor operasyonlar arasında. Bir dönem çok popülerleşen liposuction uygulaması sonucunda ise doku sarkmaları artık sürpriz olmuyor.

 

Göğüs estetiği ise asimetrik, yani hatalı sonuçlar verebiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, operasyonlarda yapılan hataların detaylarını ve ileride ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini Cosmopolitan dergisinden Özge Zeki’ye anlattı.

BURUN ESTETİĞİ
Burun operasyonlarında rastlanan en büyük hata, fazla kalkık, yüzle uyumsuz ve bakıldığında ameliyatlı olduğu açıkça belli olan burunlar. Kışlaoğlu, bunun nedenini şöyle açıklıyor; “Burun ameliyatları bazen plastik cerrah olmayan hekimler tarafından yapılır. Bazı doktorlar hava yolunu açarken burundan gereğinden fazla kemik ve kıkırdak alırlar. Açıkta kalan kemikleri yaklaştırmaz, eğri kısımları düzeltmek yerine, çıkarıp alırlar. Kışlaoğlu’na göre burun ameliyatlarındaki bir diğer sorun ise açık burun ameliyatları sonrasında tende iz kalması.

 

NELERE YOL AÇAR?
Ucu fazla kalkık, yüze uyumsuz ve küçük kalan burunlar.

Fazla kıkırdak ve kemik alındığı için çok kötü bir görünüme sahip burunlar. (Bu sorunu düzeltmek için kaburgadan kemik ya da kulaktan kıkırdak alınması gerekiyor.)

Yanlış ameliyatlar sonrası hastanın nefes almasını zorlaştıran, hatta engelleyen sonuçlar çıkabilir.

 

YAĞ ALDIRMA
Erol Kışlaoğlu, liposuction ameliyatlarında yapılan en büyük hatanın hastayı zayıflatmak amacıyla gerekenden çok daha fazla yağ çekilmesi olduğunu belirtiyor. Liposuction, bir zayıflatma sistemi değil, bölgesel yağlanmaya karşı bir şekillendirme ameliyatı. Fazla yağ çekilmesinin hastanın sağlığı açısından da büyük risk taşıdığını belirten Kışlaoğlu “Derinin belirli bir küçülme kapasitesi vardır ve bu kapasitenin üzerine çıkıldığında deride sarkıklık, tümsekler ve çukurluklar meydana gelebilir” diyor.

 

DİĞER GALERİLER