60 yaşından sonra seks ayda ikiye düşüyor

İspanya’da düzenlenen “Haydi Seks Hakkında Konuşalım” adlı konferansta açıklanan veriler, Türk insanının cinsellik konusunda uçlarda yaşadığının kanıtıydı. Pfizer’ın yaptırdığı araştırmanın rakamları açıklanırken Türkiye’nin verileri ya en altlardaydı ya da en üstlerde.

 

Ayda 7 kez seks yaparak en az seks yapan ülke olduk. Buna karşın seksten en fazla tatmin olan insanların Türkiye’de yaşadığı açıklandı. Sonra rakamlar okunmaya devam etti ve Türkiye yine en dibi buldu. Yaşlandıkça seksi en çabuk terk eden ülke olarak yine en alt satırda görülüyordu. Diğer ülkelerin 60 yaşla birlikte seks yapma oranları pek değişmiyordu ancak Türkiye’de aniden azalıyordu.

 

ancak Türkiye’de aniden azalıyordu. Bu rakamlar uzmanlar tarafından Türklerin hep uçlarda yaşamayı sevdiği şeklinde yorumlandı. Türkiye’ye özgü bu verileri hazırlayan ekibin başında Prof. Dr. Önder Yaman bulunuyor. Bu veriler Prof. Yaman’ı aslında pek şaşırtmamış...

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Önder Yaman, Türkiye’nin seks araştırmasının sonucuna yönelik soruları yanıtladı:

 

TIP BUNU KABUL ETMİYOR
Türkiye’de 60 yaşından sonra seks hayatı nerdeyse duruyor. Sizce bu normal mi?
Kadınlar menopozdan sonra tedavi olmazlarsa, cinsel sorunlar yaşayabiliyorlar. Ağrılı seks hayatları olabiliyor. Bunun için doktora gitmek yerine, bunu hayatın bir parçası, yaşlılık süreci olarak kabul etmeyi tercih ediyorlar.

 

DİĞER GALERİLER