"En Kahraman Rıdvan" yeniden aramızda!

O çizgi roman dünyasında bir efsane... Gırgır dergisini 80'lerin en çok satan mizah dergilerinden biri haline getiren 'En Kahraman Rıdvan', 'Pislik' adlı kitapla döndü.

Hiçbir süper gücü olmayan, sakar ama bir o kadar da sevimli kahramanımız 'En Kahraman Rıdvan', dönem için fütürist sayılabilecek maceralarıyla Gırgır dergisinin tirajını dünya sıralamasında ilk sıralara oturtmayı başarmış, yüzde 100 yerli bir çizgi roman kahramanıydı.

'Yenilse bile asla neşesinden bir şey kaybetmeyen' ve uzun 'süredir aramızda olmayan' kahramanın yaratıcısı Bülent Arabacıoğlu, uzun süren sessizliğini 'En Kahraman Rıdvan' karakterinin ilk kitabı 'Pislik'le bozdu. Yeni Aktüel dergisi 'En Kahraman Rıdvan' karakterini yaratıcısı Bülent Arabacıoğlu'nun ağzından dinledi.

AMANSIZ BİR SAVAŞ

Yaratıcısının tarifiyle Rıdvan'ın doğuşu aynen şöyle oldu: "Şu ezilmiş domates kılıklı dünya, bir beter dünya idi... Bu beter dünyada haksızlıklar, kötüler ve hırsızlar hep galip geliyordu. Bankalar soyuluyor, insanlar öldürülüyor, aşıklar sevdiklerine kavuşamıyordu. Ve bir gün, salıyı 45 geçe Rıdvan adında bir genç, tüm bu kötülüklere karşı amansız bir savaş açmaya karar verdi..."

30 YIL SONRA YENİDEN

1980 doğumlu Rıdvan yıllar boyunca durmadan okudu, kötülüklere nasıl son vereceğini öğrendi. Tommiks gibi tabanca çekmek için yıllarca çalıştı. Mandrake gibi haydutları nasıl hipnotize edeceğini öğrendi. Uzun yıllar ayna önünde hipnoz çalıştı. 'Süpermen' filmini tam 32 kere izledi. Daha da seyredecekti ama dokuz derece miyop olunca vazgeçti. Belki 'Süpermen' gibi uçamadı ama birkaç saniye havada kalabildi. Tarzan 'Aaaa' diye Zagor ise 'Ahyaak' diye bağırıyordu. Evde birçok deneme yapan 'En Kahraman Rıdvan', sonunda kendine uyugun nidayı buldu: "Kukuuriiiikuuu!" Rıdvan'ı ilk başlarda iri yarı bir tipleme olarak düşündüğünü söyleyen Arabacıoğlu, "Oğuz Aral oluşturduğum karakterin çelimsiz olmasını istedi. Ben de bunun üzerine Rıdvan'ı yeniden çizdim. Karakter zayıf olunca daha çok espri buldum" dedi.

SAÇLARI SONRADAN KESİLDİ

Bizim hafızamızda kalan Rıdvan, kel ve gözlüklüydü. Fakat Bülent Arabacıoğlu'nun hazırladığı birinci kitapta Rıdvan uzun saçlı ve gözlüksüz... Peki neden? Arabacıoğlu, "Rıdvan çıktığında uzun saçlıydı. Fakat bir maceranın sonunda hapse girince saçlarını kestiler. Okuyucular beğenince öyle bıraktım" dedi.

DİĞER GALERİLER